Sezon na większość prac budowlanych definitywnie został zakończony, na przykład na zewnętrzne ocieplanie budynku jest już stanowczo za późno. Nie musimy jednak siedzieć bezczynnie. Późna jesień i zima to czas na planowanie całego cyklu budowy czy modernizacji – ustalenie zakresu prac, wybór wykonawcy, zaplanowanie harmonogramu oraz budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na realizację.

Zima – nawet jeśli jest ciepła – to zły moment, aby rozpoczynać lub kontynuować ocieplenie domu, szczególnie w zakresie prac na zewnętrza. Zbyt niska temperatura, zwiększona wilgotność czy silny wiatr mogą wpłynąć na to, że poszczególne elementy systemu termoizolacji nie zostaną odpowiednio wykonane, a w efekcie – zniweczyć efekt prac i narazić nas na dodatkowe koszty. Dobra wiadomość jest taka, że w tym czasie z powodzeniem możemy wykonać termoizolację wewnątrz budynku. Musimy spełnić jednak podstawowy warunek – w pomieszczeniu powinno być cieplej niż 5°C. W takich warunkach można bez problemu wykonać izolację termiczną stropów, czyli poziomych przegród oddzielających od siebie kondygnacje. Jest to bez wątpienia bardzo ważny etap w pracach ociepleniowych, zapewnia odpowiednią izolację wszystkich kondygnacji – podłóg na gruncie, stropów między kondygnacjami czy też podłóg nad nieogrzewanym pomieszczeniem. Do tego celu przeznaczone są specjalne styropiany, które nie tylko mają odpowiednie parametry izolacyjne, ale także wytrzymują duże obciążenia użytkowe, np. DP CS PRO 80 – przeznaczony do izolacji stropów i podłóg.

Idealne warunki pogodowe
Najlepszym terminem do rozpoczęcia prac związanych z zewnętrznym ociepleniem budynku jest wiosna lub wczesna jesień. Te pory roku są najbardziej wskazane ze względu na rekomendowaną przez producentów temperaturę powietrza, która powinna oscylować między +5°C a +25°C. Nie jest wskazane, aby schodziła poniżej dolnej granicy ani przekraczała górną. Dlatego planując kalendarz prac wykończeniowych czy modernizacyjnych pamiętajmy, że także lato – z dużą szansą na upalne dni – nie będzie naszym sprzymierzeńcem przy pracach izolacyjnych. Bardzo wysoka temperatura może doprowadzić do zbyt szybkiego odparowania wody zawartej w spoiwach, co zwiększa ryzyko uszkodzenia izolacji. Gorące powietrze, duże nasłonecznienie może ponadto skutkować powstaniem spękań czy odkształceniem styropianu, który powinien być chroniony przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, co powinniśmy brać pod uwagę przy przechowywaniu materiału.

Temperatura to nie jedyny wyznacznik przy planowaniu terminu wykonania ocieplenia zewnętrznego. Wszelkie opady atmosferyczne są także przeszkodą, mogą nawet uniemożliwić ocieplanie budynku ze względu na specyfikę techniczną prac. Nie należy mocować płyt termoizolacyjnych na mokrym podłożu, gdyż zawarta w murze woda zwiększa swój udział w kleju. Wpływa to niekorzystnie na stabilność płyt podczas klejenia oraz końcowe parametry techniczne, co może oznaczać nieprawidłowo wykonane ocieplenie.

Kosztorys i wykonawcy
Gdy już wiemy, w jakich warunkach i kiedy rozpocząć prace budowlane, czas na wykonanie dobrego kosztorysu. Podstawą wszelkich prac powinien być tzw. audyt energetyczny opracowany przez specjalistów. To praktyczny przewodnik dla inwestorów jaki materiał wybrać, żeby optymalnie zmodernizować dom zgodnie z aktualnymi warunkami technicznymi. A wszystko po to, by uniknąć sytuacji związanej ze stratami energii i wysokimi kosztami ogrzewania. Dlatego ważne, aby wybrać materiał o odpowiednich parametrach, dopasowany do poszczególnych elementów domu. W tym celu dobrze jest zrobić rozeznanie rynku i wybrać firmę, której styropian jest stabilny jakościowo, zgodny z parametrami. W przypadku firmy Styropmin – producenta marek Styropmin i Izoline – mamy pewność, że nie tylko wybierzemy stabilne, zgodne z deklaracją produkty, które spełniają najwyższe wymagania technologiczne i normy, ale możemy wybrać specjalne linie produktowe dedykowane do konkretnego zastosowania.

Dobrze dobrana i prawidłowo zainstalowana przez wyszkolonych wykonawców termoizolacja to gwarancja ciepła i oszczędności przez długie lata. Warto wszystko zaplanować w okresie zimowym, aby wiosną, gdy pogoda będzie najbardziej optymalna do wykonania ocieplenia, bez opóźnień i dodatkowych niespodzianek wystartować z pracami.