Wiele osób zapomina o tym, że właściwa termoizolacja domu nie odpowiada jedynie za to, że zimą jest nam cieplej. Ma ona także wpływ na nasz komfort termiczny w miesiącach letnich, a w szerszej perspektywie – na zmniejszenie kosztów klimatyzacji. Warto dowiedzieć się, jakie jeszcze korzyści niesie za sobą odpowiednie ocieplenie budynku o każdej porze roku i dlaczego jest ono tak ważne.

Wraz z nadejściem pierwszych upałów, zaczynamy szukać sposobu na to, by się ochłodzić. Nie w każdym domu znajdziemy klimatyzator, dlatego na co dzień wielu z nas korzysta z prostych wiatraków. Kiedy nic już nie pomaga, sięgamy po zimne napoje i zdejmujemy z siebie kolejne warstwy ubrań. Tymczasem rozwiązanie tego problemu mamy często w zasięgu ręki – wystarczy zadbać o odpowiednie ocieplenie budynku! Być może brzmi to paradoksalnie. Przecież chcemy się ochłodzić, a nie dodatkowo ogrzać nasze mieszkanie. Wyjaśnienie jest jednak bardzo proste. „W kontekście termomodernizacji najczęściej mówimy o ociepleniu domu. Może to być mylące, bo sugeruje, że chronimy dom przed zimnem lub utratą ciepła. Tymczasem chodzi o izolację budynku, która ma znaczenie zarówno zimą, jak i latem. Ta sama warstwa izolacyjna, która zimą chroni przed odpływem ciepła, latem zabezpieczy wnętrze przed napływem gorącego powietrza” – tłumaczy Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin. Odpowiednia termoizolacja nie tylko spowalnia wychładzanie się budynku, ale też proces jego nagrzewania. Materiałem, który znacznie ułatwi nam utrzymanie komfortu termicznego w domu jest styropian. Przy wyborze płyt izolacyjnych warto zwrócić uwagę szczególnie na wartość współczynnika przewodzenia ciepła, czyli lambdę – im niższa, tym lepsze właściwości izolacyjne materiału.

Oddech od upałów – ulga dla portfela
Każdy wiatrak czy wentylator zużywa określoną ilość prądu. Tak samo wygląda to w przypadku klimatyzatorów, które w okresie letnim często włączone są niemal bez przerwy, więc wykorzystują duże ilości energii. Odpowiednia izolacja budynku sprawi, że temperaturę będziemy obniżać o kilka, a nie kilkanaście stopni. W praktyce oznacza to dużo większy komfort codziennego funkcjonowania oraz realne zmniejszenie kosztów klimatyzacji. Warto rozważyć różne opcje w kontekście wyboru płyt do ocieplenia budynku. Styropiany pasywne o charakterystycznym szarym kolorze wyróżniają się bardzo niską wartością współczynnika przewodzenia ciepła, co pozwala na zmniejszenie grubości warstwy izolacyjnej.

A co o ze środowiskiem?
Nie od dziś wiadomo, że ograniczenie zużycia energii elektrycznej to ważny element dbania o środowisko. Jeżeli wychodząc z pokoju gasimy światło, to dlaczego mielibyśmy marnować ogromne ilości energii na nieodpowiednią izolację? Żyjemy w czasach, w których inteligentne, energooszczędne domy stają się coraz bardziej popularne. Pamiętajmy więc o tym, że odpowiednie ocieplenie budynku nie jest inwestycją jedynie na zimowe miesiące, ale na cały rok – a w zasadzie na długie lata. Lata, podczas których oszczędzimy pieniądze i energię. Nic, tylko działać!