Poddasze może z powodzeniem spełniać rolę dodatkowej przestrzeni użytkowej. Pod jednym warunkiem – musimy zadbać o jego dobrą termoizolację. Nie tylko aby chronić je przed wilgocią, ale także uniknąć problemu, gdy zimą jest za zimno, a latem za gorąco. Jaki materiał wybrać, aby móc komfortowo korzystać z niego przez cały rok?
Adaptacja poddasza to popularny sposób na powiększenie powierzchni użytkowej. Potrzeba wygospodarowania dodatkowego miejsca zwykle pojawia się gdy np. potrzebujemy dodatkowych sypialni, miejsca do pracy czy przestrzeni na niezależne mieszkanie. Możliwości jest dużo, a takie miejsce w domu to ogromny plus, które stwarza wiele nowych perspektyw.
Styropian chroni i nie zawodzi
Adaptacja poddasza na cele mieszkalne wiąże się z dopełnieniem formalności urzędowych oraz wymaga przeprowadzenia prac remontowo-budowlanych, także termoizolacyjnych. Dach nie jest tu wyłącznie nakryciem zabezpieczającym przed opadami czy wiatrem. Musi on chronić mieszkańców przed nadmierną różnicą temperatur. Pod dobrze ocieplonym skośnym dachem zimą powinno być ciepło, a latem chłodno. – Prawidłowe ocieplenie tej przestrzeni jest niezwykle istotne. Zdarza się bowiem, że pomimo zastosowanej izolacji, komfort cieplny jest niezadowalający. Latem pomieszczenia na poddaszu przegrzewają się, a zimą ciepło „ucieka” na zewnątrz. Zastosowanie styropianu na dachach pozwala wykorzystać wszystkie zalety tego materiału, tj. jego wysoką izolacyjność termiczną i jednocześnie wysoką wytrzymałość mechaniczną – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Jednym z warunków skutecznego docieplenia jest dobór odpowiedniego styropianu. – W przypadku dachów, które – w odróżnieniu od ścian – są elementem konstrukcyjnym przenoszącym obciążenia, bardzo istotny jest poziom naprężeń ściskających przy 10‑procentowym odkształceniu względnym CS (10), ponieważ decyduje on o twardości i odporności termoizolacji. Zastosowanie styropianu podkładowego z linii Styropmin DP CS PRO jest dobrym rozwiązaniem w tym przypadku i daje prawdziwy komfort użytkowania poddasza przez cały rok. Płyty te są stosowane do termoizolacji podłóg, parkingów i dachów. Przenoszą one bardzo duże obciążenia użytkowe dochodzące nawet do 6t/m2. Właściwy dobór produktu, o najlepszym w tym przypadku współczynniku CS (10) to rola projektanta, który prawidłowo określi cechy wyrobu zapewniające komfortowe i bezpieczne korzystanie z poddasza przez cały rok – dodaje Dariusz Pruszkowski.
Nieogrzewane poddasze
O termoizolacji poddasza nie zapominajmy także gdy nie ma ono charakteru użytkowego. Mimo, że nie korzystamy z niego, powinno także być również skutecznie izolowane. Jeśli tego nie dopilnujemy, ciepło nagromadzone na niższych piętrach, może szybko zostać uwolnione i niepotrzebnie utracone.
Prawidłowo wykonana izolacja cieplna poddasza (niezależnie od jego funkcji), dobrze dobranymi produktami zawsze chroni budynek przed utratą ciepła z niższych kondygnacji – co ma duży wpływ na komfort mieszkańców, ale i comiesięczny budżet.