Zanim zaczniemy wczytywać się w etykietę na opakowaniu styropianu już sama jego barwa jest wskazówką co do jego przeznaczenia. Przygotowaliśmy zatem krótki przewodnik po kolorach płyt styropianowych.

Biały styropian to podstawowy, standardowy materiał ociepleniowy. Ten kolor pierwszy przychodzi na myśl, gdy myślimy o styropianie . Białe są przede wszystkim płyty wykorzystywane do izolacji ścian, czyli fasadowe, ale w tym kolorze są też systemy służące do ocieplania dachów płaskich czy styropiany, którymi ocieplamy podłogi, czyli podkładowe. Biały styropian może mieć zatem różne właściwości, np. wspomniane płyty podkładowe mają większą wytrzymałość na obciążenie w porównaniu do płyt, którymi izolujemy ściany i które nie muszą przenosić dodatkowego nacisku.

Jednym z pierwszych sprawdzanych parametrów styropianu jest współczynnik przewodzenia ciepła, inaczej lambda. W uproszczeniu odnosi się on do tego, ile ciepła styropian zatrzymuje wewnątrz domu. A zatem im jest niższy (im mniej przewodzi), tym lepiej. Biały styropian Styropminu ma ten parametr w przedziale λ  0,042 do λ 0,034. Szary styropian charakteryzuje się niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła (o czym więcej niżej), ale nie należy rozpatrywać różnic między nimi w kategorii gorszy/lepszy, bo efektywność termoizolacji zależy od kilku czynników.

Pamiętaj, skuteczność izolacji termicznej to wypadkowa:

  • Parametrów płyt styropianowych
  • Grubości warstwy izolacji
  • Doboru odpowiedniego rodzaju styropianu do różnych elementów budynku

Szary styropian to inaczej materiał pasywny. Jego nazwa nawiązuje do energooszczędnych (pasywny to niejako najwyższy stopień energooszczędności) technologii budowy domu. Powstał zatem w odpowiedzi na poszukiwanie jak najlepszego izolatora. Jego współczynnik przewodzenie ciepła mieści się w przedziale λ  0,033 do λ  0,030. Uzyskuje się to dzięki dodaniu grafitu, kolor jest zatem skutkiem ubocznym.

Warto jednak zdać sobie sprawę, że obecnie różnice między budownictwem tradycyjnym a energooszczędnym tracą na znaczeniu, dlatego że docelowo wszystkie domy mają zużywać jak najmniej energii. Temu służą i zaostrzające się normy budowlane dotyczące zapotrzebowania na energię i rozrastające się rządowe programy dotyczące termomodernizacji budynków już istniejących. Szary styropian jest zatem po prostu jedną z opcji wyboru.

Pasywne styropiany mogą być wykorzystywane do izolacji ścian (w Styropminie to seria Passive), ale także do ocieplenia dachów płaskich (Passive DP CS PRO). Szary styropian został również użyty w systemie Instal Panel , który zaprojektowano jako materiał termoizolacyjny pod wodne ogrzewanie podłogowe. W tym systemie do wyboru są trzy rodzaje płyt, w tym te pasywne.
Niebieski styropian ma wywoływać skojarzenia z wodą. Dlaczego? Bo oznacza, że taki styropian ma podwyższoną odporność na wilgoć. W tym kolorze są płyty Hydromin i Fundamin. Wykorzystuje się je przede wszystkim wszędzie tam, gdzie bliskość gruntu oznacza, że wilgotność jest większa. Są to zatem takie elementy domu jak: fundamenty, piwnice, podłogi na gruncie czy cokoły.

Niebieski styropian sprawdza się także „na górze” – czyli przy izolacji dachów odwróconych, płaskich czy stropodachów. Ryzyko większej wilgoci wynika tu oczywiście z faktu, że trzeba odprowadzać wodę z deszczu i śniegu. Drugi zaś powód to ewentualne wykorzystanie dachu jako przestrzeni relaksacyjnej i stworzenie na nim ogrodu. W takim przypadku również warto wykorzystać do izolacji termicznej niebieski styropian.

Przy wyborze styropianu pamiętaj, że:

  • Różne rodzaje płyt mają zastosowanie do różnych elementów konstrukcji domu
  • Dobry projekt izolacji powinien to uwzględniać
  • W przypadku termomodernizacji projekt powinno poprzedzać wykonanie audytu energetycznego, który pokaże gdzie i w jakim stopniu ciepło ucieka z domu
  • Mimo, że rola specjalistów jest kluczowa, warto mieć choć podstawową wiedzę o charakterystyce różnych płyt styropianowych i czytaniu etykiet
  • Zawsze kupuj styropian ze sprawdzonego źródła i w nieuszkodzonych opakowaniach