Większość osób, które decydują się na budowę domu mają przed oczami efekt końcowy. Widok szczęśliwej rodziny siedzącej wokół płonącego kominka to obraz, który widzi przed oczami większość z nas. Jednak, aby spełnić te marzenia trzeba dobrze zaplanować szczegóły. Jednym z najważniejszych aspektów, zapewniających „ciepło domowego ogniska” będzie z pewnością prawidłowa termomodernizacja i ocieplenie budynku. Poniżej kilka najważniejszych wskazówek.
Kiedy myślimy o ciepłym domu na myśl przychodzi nam przede wszystkim komfort termiczny w okresie, kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury. I słusznie! To podstawowy parametr, który powinno spełniać prawidłowe ocieplenie budynku. Jednak nie jest to jedyna funkcja termomodernizacji, tylko… podstawowa. To o czym większość z nasz nie pamięta na etapie planowania to odpowiedni komfort termiczny także… latem. Co to oznacza w praktyce? Prawidłowe ocieplenie budynku pozwoli nam zapomnieć o letnich upałach. Ta sama warstwa izolacyjna, która zimą chroni przed uciekaniem ciepła, latem ochroni przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza.
Planowanie – kiedy wykonać termomodernizację?
Prawidłowe ocieplenie domu styropianem i prace termomodernizacyjne warto zaplanować w okresie od wiosny do wczesnej jesieni. Warto przy tym kierować się długoterminowymi prognozami pogody – zdarza się przecież, że słoneczny październik jest znacznie cieplejszy niż deszczowy maj… Idealne warunki na tego rodzaju prace to temperatura nie niższa niż 5 stopni Celsjusza oraz brak opadów atmosferycznych. Trzeba jednak uważać na upały, ale głównie w kontekście… prawidłowego przechowywania materiałów. Na przykład styropian, zwłaszcza szary, nie powinien być wystawiany na działanie promieni słonecznych, bo pod ich wpływem może zacząć się kruszyć. Skrajne temperatury mogą być szkodliwe dla materiałów – szczególnie jeśli są one nieprawidłowo magazynowane na placu budowy. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniej ekipy wykonawczej. Najważniejsze kwestie to poza dostępnością – doświadczenie, szkolenia oraz fachowa wiedza. Musimy przy tym pamiętać, że najlepsi, polecani wykonawcy mają często zarezerwowane terminy na wiele miesięcy do przodu. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednio wczesne planowanie. Ustalony czas na prace termomodernizacyjne to już połowa sukcesu!
Liczy się nie tylko czas
Termin przeprowadzania termoizolacji to połowa sukcesu, ale… nie jedyne kryterium. Bardzo ważny jest wybór odpowiednich materiałów. Jest to szczególnie ważne w przypadku termomodernizacji. Bardzo często zdarzają się sytuacje, że inwestorzy oszczędzają na tym etapie, czego konsekwencją są znacznie wyższe rachunki za ogrzewanie już w pierwszym sezonie grzewczym. A zmiana na tym etapie jest niemożliwa lub… bardzo trudna i znacznie bardziej kosztowa. Dlatego przed podjęciem decyzji – jak w przypadku zakupów wszelkich materiałów, które mają nam służyć przez lata – warto zrobić dobre rozeznanie. W tym przypadku ważne są przede wszystkim parametry techniczne materiałów termoizolacyjnych oraz… potwierdzona badaniami jakość. Nikt nie chce przepłacać, jednak w przypadku dobrej jakości cena styropianu nie powinna być decydująca. Wyższe koszty poniesione na wysokiej jakości materiały izolacyjne o najwyższych parametrach termoizolacyjnych określanych lambdą (λ) zwrócą się bardzo szybko w okresie użytkowania ocieplonego domu. I to z nawiązką! Zanim padnie ostateczna decyzja dobrze jest więc porównać różne rodzaje styropianów, różnych firm. O ich rzetelności i jakości świadczą między innymi parametry produktów, wyróżnienia oraz badania, którymi może poszczycić się producent. Jednym z najbardziej prestiżowych i bardzo restrykcyjnych rekomendacji i wiarygodności jest ta przyznawana przez Instytut Techniki Budowlanej. Jej uzyskanie nie jest jednorazowe – produkty firmy stale poddawane są badaniom, a poza rzetelnością producent musi wykazać się stabilną jakością i zgodnością parametrów technicznych z deklaracją. Ze względu na koszty oraz wymagania może się nią poszczycić niewielu producentów w branży – jest to np. firma Styropmin.
Innym aspektem, znacząco wpływającym na wybór materiału termoizolacyjnego jest miejsce, w którym będzie on montowany. Tak jak styropiany różnią się między sobą parametrami, tak poszczególne części domu mają odmienne wymagania. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie swoich potencjalnych wyborów ze specjalistami, którzy chętnie udzielą rzetelnych informacji. Ich pomoc ułatwi i usprawni cały proces termoizolacji. Kiedy mamy wybraną ekipę, termin i produkty – czas na samo ocieplenie domu styropianem. Ekipa remontowa – mająca odpowiednie kompetencje – przeprowadzi remont. Ostatni krok to zwrócenie uwagi, czy materiały są odpowiednio zabezpieczone, np. siatką zabezpieczającą na rusztowaniu, oraz czy wszystko przebiega zgodnie z założonym przez nas – i ustalonym z ekipą – planem.