Hałas dochodzący z sąsiadujących z nami pomieszczeń może bardzo przeszkadzać w codziennym życiu, nawet kiedy mieszkamy we własnym domu. A przecież ”własny kąt” powinien być naszym azylem. Miejscem, w którym odpoczywamy. Dlatego odpowiednia izolacja akustyczna jest jedną z najważniejszych cech użytkowych budynku mieszkalnego. Warto zadbać o nią już na etapie projektowania i budowy domu.

Kroki, stukanie, uderzenia to tzw. dźwięki uderzeniowe, powstające i przenoszące się wewnątrz budynku. Mimo, że trudno ich uniknąć na co dzień warto pamiętać, że na rynku dostępne są rozwiązania, które mogą znacząco ograniczyć uciążliwość związaną z hałasem i zapewnić maksymalne wyciszenie użytkowanych pomieszczeń. Najskuteczniejszym sposobem na cichy i komfortowy dom jest zastosowanie styropianu akustycznego w systemie podłogi pływającej.

Dlaczego styropian akustyczny?
Styropian akustyczny to specjalnie zaprojektowany materiał izolacyjny, aby ograniczyć i wyciszyć dźwięki uderzeniowe, powstające i przenoszące się wewnątrz budynku. Został on poddany specjalnej obróbce mechanicznej polegającej na obciążaniu i dociążaniu płyt. W tym celu stosuje się profesjonalne prasy mechaniczne dzięki którym zmieniają się właściwości materiału i zyskuje on zdolność pochłaniania dźwięku. Styropian akustyczny to materiał izolacyjny, który jest lekki i łatwy w montażu. Może być z powodzeniem stosowany zarówno w budynkach wielorodzinnych takich jak wieżowce, bloki lub kamienice, jak i w budynkach jednorodzinnych czy biurach, w których chcemy wygłuszyć hałasy z wyższej kondygnacji. Doskonale tłumi on kroki i podnosi komfort użytkowania mieszkania.

Izolacja wyciszająca na podłodze pływającej
Styropian akustyczny doskonale nadaje się do zastosowania pod podłogi pływające. Technologię tę stosuje się wtedy, gdy mamy do czynienia z różnymi warstwami izolacyjnymi oddzielającymi poszczególne piętra. Istotne jest, żeby nie przylegały one do ścian pomieszczenia, będą bowiem „pracować” – kurczyć się i rozszerzać pod wpływem takich czynników jak ciepło czy wilgoć. Trzeba im zapewnić także możliwość swobodnego przemieszczania się. Montaż izolacji akustycznej na podłodze pływającej jest stosunkowo prosty i warto go wykonać szczególnie w miejscach, które będą użytkowane przez co najmniej kilka osób.

Na odpowiednio wyrównanym stropie układana jest pierwsza warstwa – właściwie dobrana izolacja akustyczna. – Przy technologii podłogi pływającej świetnie sprawdzi się położenie warstwy wyciszającej dźwięki uderzeniowe, wykonanej z akustycznego styropianu Stropomin EPS – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin. Płyty z tego materiału układamy tak, aby ściśle do siebie przylegały. Przy ścianach i innych elementach pionowych (takich jak rury czy ościeżnice drzwiowe) należy ułożyć pionowe pasy brzegowe o grubości co najmniej 10 mm, które powinny sięgać od podłoża (stropu) do górnej powierzchni posadzki. Kolejnym krokiem jest ułożenie izolacji przeciw wilgoci, najczęściej folii budowlanej. Na sam koniec na tak przygotowaną powierzchnię wylewamy posadzkę cementową o grubości minimum 4-5 cm.

Szansa dla starego budownictwa
Dodatkowe wyciszenie podłogi jest możliwe do wykonania zarówno w nowo powstających budynkach, jak i w starym budownictwie przy okazji remontu. Prace te nie są skomplikowane. Po usunięciu starej podłogi, montujemy nową uwzględniając warstwę izolacji akustycznej. Istotne jest, aby warstwa ta nie wpłynęła na wysokość pomieszczenia. – Stropomin EPS T jest bardzo poręczny w tym względzie – jest tu do wyboru kilka grubości płyt od 17 mm do 53 mm – dodaje Dariusz Pruszkowski.

Izolację akustyczną warto wykonać w każdej sytuacji, szczególnie w przypadku remontu starych budynków – poprawia ona nie tylko komfort użytkowania, ale także znacząco wpływa na oszczędności związane z ogrzewaniem. Jest szansą na nową jakość życia w „starym” mieszkaniu czy budynku wielorodzinnym, gdzie dźwięki dochodzące od sąsiadów mogą być szczególnie uciążliwe.