Tu odpoczywamy po ciężkim dniu, tu łapiemy ostatnie promienie słońca, tu hodujemy kwiaty. Balkony i tarasy to bardzo ważne miejsca w domu. Nasze strefy odpoczynku. Trzeba też o nie dobrze zadbać, bo nieustannie wystawione są na oddziaływanie warunków atmosferycznych: temperatury, deszczu, śniegu.

Balkony i tarasy to niejako łączniki – miejsca między wnętrzem domu a tym, co na zewnątrz. Jeśli chcemy wyjść na świeże powietrze, czasem wystarczy krok na zadbany, często pełen roślin, balkon czy taras. To pięknie brzmi, ale byśmy mogli w pełni korzystać z naszych domowych enklaw, trzeba zadbać o nie od strony praktycznej. Fakt, że „wystają” – mówiąc obrazowo – z bryły domu stwarza dodatkowe wyzwania. Nie jest tak, że nie oddziałują na resztę budynku. Przeciwnie. Dom to przecież jeden organizm, każdy jego element powinien być dobrze zaprojektowany i wykończony.
Tę jedność domu szczególnie dobrze widać, gdy weźmiemy pod lupę komfort cieplny, a przede wszystkim to, czy dom zatrzymuje ciepło, czy też pozwala mu uciekać. Większość z nas zapewne zna lub choćby raz zetknęła się z wrażeniem wychłodzenia przy oknach czy drzwiach. To miejsca przez które ciepło ucieka. Nowoczesne technologie pozwalają zminimalizować ten proces, a narzędziem do tego jest właściwe ocieplenie domu z uwzględnieniem prawidłowej izolacji termicznej balkonu i tarasu. Tych szczególnych miejsc, które nie tylko wystawione są działanie temperatury, ale i wody.

Ocieplony balkon
Balkon przecina bryłę ściany. Już samo to powoduje przerwanie izolacji cieplnej ściany zewnętrznej. Oprócz drzwi balkonowych często przy balkonie montowane jest także okno. To dodatkowe czynniki ryzyka, że powstanie tzw. mostek termiczny, czyli miejsce nadmiernej ucieczki ciepła. Niemniej prawidłowe ocieplenie ściany i właściwy montaż okien nie wystarczą. Konieczna jest izolacja termiczna balkonu jako całości, co ma znaczenie nie tylko dla komfortu w domu (ciepło nie ucieka niczym przez otwarte drzwi), ale i dla trwałości budynku (zmniejszamy ryzyko skraplania się wilgoci na zimnych powierzchniach np. na płycie balkonu, a tym samym ryzyko zawilgocenia).
Warstwę izolacji na płycie balkonu powinno się układać zarówno od spodu, jak i od góry. Grubość warstwy ocieplenia trzeba uwzględnić już na etapie projektu domu. Powinna mieć co najmniej 5 cm od strony spodniej i co najmniej 10 cm od góry. Oczywiście ostateczna grubość warstwy izolacji termicznej balkonu zależy także od innych parametrów styropianu stosowanego do ocieplenia, ale tak czy siak mówimy o kilkunastu centymetrach.

W istniejących budynkach trudno podnieść balkonową posadzkę o więcej niż 5 cm. W takim przypadku pozostaje tylko położenie izolacji termicznej od dołu i po bokach, a zatem jest to rozwiązanie częściowe. Nie warto zatem np. z powodu oszczędności zostawić ocieplenia balkonu „na kiedyś”. Izolacja termiczna balkonu jest ważną częścią całego systemu, jakim jest ocieplenie domu. Zatrzymanie ciepła ma przecież skutki nie tylko dla wygody życia, ale i dla wysokości rachunków.
Styropian – jako materiał nienasiąkliwy – jest najlepszym materiałem do ocieplenia balkonów (i tarasów). W tych domowych enklawach zieleni nie da się wyeliminować oddziaływania wody z deszczu, śniegu, nawet z podlewania kwiatów, dlatego tak ważne jest, by izolacja uwzględniała te specyficzne warunki i w żaden sposób nie sprzyjała gromadzeniu się wilgoci.

Ocieplony taras
Wiele uwag dotyczących balkonów odnosi się także do izolacji termicznej tarasu. Również jest to miejsce niejako na zewnątrz domu, narażone na oddziaływanie zmiennej pogody, którego izolacja musi zarówno zatrzymywać ciepło, jak i nie dopuścić do pojawienia się zawilgoceń. W przypadku tarasów także najpopularniejszym materiałem ociepleniowym jest nienasiąkliwy styropian.
Trzeba natomiast pamiętać o tym, że taras musi być prawidłowo ocieplony zarówno wtedy, gdy znajduje się nad pomieszczeniem ogrzewanym, jak i nieogrzewanym np. garażem. W przypadku tarasów projektowanych nad garażami wydawałoby się, że nie ma potrzeby izolacji, skoro posadzka znajduje się nad nieogrzewanym pomieszczeniem. To jednak pułapka – przez nieocieplony taras ucieknie ciepło z pomieszczeń, które przylegają do niego z boku, nawet jeśli ściany będą ocieplone. Wagę izolacji termicznej tarasu najlepiej pokazują zalecenia dotyczące jej parametrów: powinna być taka, jak izolacja dachu!