Efektywność popularnej podłogówki w dużej mierze zależy od prawidłowości wykonania całości struktury, w której mocowany jest system ogrzewania podłogowego. Kluczowym elementem jest zaś warstwa docieplania. Warto zatem wybrać innowacyjne płyty styropianowe, które przeznaczone są specjalnie do tego celu.

Styropmin zaprojektował trzy specjalistyczne płyty, pod wspólną nazwą Instal Panel, które mają zastosowanie jako izolacja termiczna podłóg na gruncie i stropów międzykondygnacyjnych, przy czym dodatkowo ułatwiają montaż instalacji wodnego ogrzewania podłogowego. Tego rodzaju ogrzewanie – nazywane również niskotemperaturowym – wymaga mądrego oszczędzania ciepła, dlatego płyty Instal Panel są przede wszystkim doskonałymi izolatorami, dzięki bardzo dobrym parametrom technicznym oraz dodatkowej warstwie tkaniny polipropylenowej lub folii metalizowanej.

Zdrowa i komfortowa
Skąd się bierze zainteresowanie ogrzewaniem podłogowym? Wbrew pozorom wcale nie chodzi o estetykę, a więc o to, że ogrzewania jest ukryte. Po pierwsze rozkład temperatury, jaki oferuje podłogówka – cieplej nisko, przy stopach; chłodniej wyżej, przy głowie – jest zdrowszy i odczuwalny jako bardziej komfortowy, a to w praktyce oznacza, że średnia temperatura dla całego pomieszczenia jest nawet o 2 st. C niższa niż tam, gdzie ciepło zapewniają tradycyjne grzejniki. Ten rodzaj ogrzewania sprawia ponadto, że mniej unosi się w powietrzu kurzu. Jest to korzystne np. dla osób zmagających się z alergią czy schorzeniami układu oddechowego.
Jednak, żeby podłogówka efektywnie pracowała, konieczne są małe straty ciepła w całym budynku. A to może zapewnić tylko nowoczesna termoizolacja termiczna.

Trzy nowe płyty
Zaprojektowane przez Styropmin innowacyjne płyty styropianowe przeznaczone do stosowania pod wodne ogrzewanie podłogowe mogą być stosowane, jak już wspomnieliśmy, zarówno w przypadku podłóg na gruncie, jak i stropów międzykondygnacyjnych. Tak samo jak inne styropiany podkładowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na obciążenia i nacisk. Mają dobry współczynnik przewodzenia ciepła – między λ ≤ 0,031 a λ ≤ 0,036.

Cała linia Instal Panel składa się z trzech produktów. Oto szybki rzut oka na nie.

  • Instal Panel Alu to płyty białego styropianiu typu EPS 100 pokryte polipropylenową folią metalizowaną, która jest dodatkową barierą dla ciepła. Folia jest trwale połączona ze styropianem, co sprawia, że nie trzeba ciągle poprawiać jej ułożenia i docinać, płyty nie pękają przy docinaniu i przebijaniu. Charakteryzują się także wysoką izolacyjnością termiczną – λ ≤ 0,036. Dostępne w trzech grubościach i wymiarach.
  • Instal Panel PP to zaś płyty białego styropianiu typu EPS 100 pokryte polipropylenową tkaniną o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. To idealne rozwiązanie, gdy konieczne jest mocniejsze zakotwienie rurek ogrzewania podłogowego w izolacji. Izolacyjność termiczna – λ ≤ 0,036. Dostępne w trzech grubościach i wymiarach.
  • Instal Panel Passive PP – są to płyty styropianu pasywnego, czyli o wyjątkowo dobrych parametrach, jeśli chodzi o zatrzymywanie ciepła (λ ≤ 0,031). Z tego względu to najlepsza na rynku izolacja termiczna pod wodne ogrzewanie podłogowe. Pokrywa je polipropylenowa tkanina o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Dostępne w dwóch grubościach i wymiarach.

Aksamitny montaż
Trwałe połączenie styropianu z dodatkową warstwą folii metalizowanej lub tkaniny polipropylenowej umożliwia wygodne i szybkie układanie płyt. Dodatkowym ułatwieniem jest duży format płyt. A wisienką na torcie, która sprawia, że montaż przebiega wyjątkowo sprawnie, są dodatkowe zakładki folii PP i zastosowanie paska klejowego do łączenia zakładek.

Montaż zaczynamy od dokładnego oczyszczenia i wyrównania powierzchni. W przypadku podłogi na gruncie należy położyć izolację przeciwwilgociową (grubą folię PE lub papę podkładową). W miejscu łączenia podłogi ze ścianą należy zastosować dylatacyjną taśmę PE. Następnie trzeba położyć warstwę płyt styropianu podkładowego, a płyty Instal Panel układać na powierzchni płyt podkładowych.

Z kolei w przypadku stropu międzykondygnacyjnego należy ułożyć warstwę rozdzielającą (folia PE), a w miejscu łączenia ze ścianą użyć taśmy dylatacyjnej PE. Nie ma natomiast konieczności układania dodatkowych płyt podkładowych. Można od razu przystąpić do mocowania płyt Instal Panel.

Układanie rozpoczynamy od narożnika. Płyty rozkłada się mijankowo (żeby krawędzie nie łączyły się i nie tworzyły długich linii). Zakłady z folii podkleja się za pomocą warstwy samoprzylepnej. Na tak przygotowanych płytach styropianowych montuje się instalację ogrzewania podłogowego.

Co ważne dzięki zastosowaniu tkaniny polipropylenowej w płytach Instal Panel PP i Instal Panel Passive PP możliwe jest mocniejsze zakotwienie rurek podłogówki w izolacji. Jest to komfortowe dla instalatorów, zwłaszcza gdy montaż odbywa się w minusowych temperaturach. Dochodzi wówczas do naprężeń w rurkach, a dzięki specjalnej konstrukcji płyt spinki mocujące pozostają zawsze na miejscu i nie ma potrzeby ich poprawiania. Instalatorzy z pewnością to docenią.