Biały styropian to tradycyjny, podstawowy materiał izolacyjny, nadal bardzo często wybierany przez inwestorów. Coraz popularniejszy staje się jednak styropian grafitowy (nazywany też szarym), który dzięki dodatkowi grafitu zyskuje, oprócz ciemniejszego koloru, także lepsze właściwości izolacyjne.
Dzięki tym właściwościom styropian grafitowy bywa również określany jako pasywny – co jest bezpośrednim nawiązaniem do jego przydatności przy energooszczędnych inwestycjach. Zaostrzające się przepisy (kolejna zmiana, jeśli chodzi o współczynnik przenikania ciepła przegród, zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku – CZYTAJ WIĘCEJ – powodują, że praktycznie wszystkie nowo budowane obiekty muszą spełniać wyśrubowane normy, jeśli chodzi o utrzymywanie ciepła i zapotrzebowanie na energię.
Zawsze sprawdzaj lambdę
Styropian grafitowy 10 cm, 15 cm czy 20 cm – w porównaniu do białego – charakteryzuje się niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła, wyrażanym lambdą (λ). Sprawdzając lambdę, trzeba pamiętać, że im jest niższa, tym styropian zapewnia lepszą izolacyjność cieplną.
W przypadku styropianów białych współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od λ ≤ 0,045 W/mK do maksymalnie λ ≤ 0,036 W/mK. Styropian grafitowy będzie miał jeszcze niższe parametry, jeśli chodzi o przewodzenie ciepła – nawet λ ≤ 0,030 W/mK.
W praktyce oznacza to, że do uzyskania tej samej izolacyjności przegrody potrzeba mniej materiału o lepszych właściwościach (styropianu grafitowego) niż materiału tradycyjnego (styropianu białego). Termoizolacja wykonana ze styropianu grafitowego 10 cm, 15 cm czy 20 cm będzie cieńsza. Różnica wynosi kilka centymetrów (patrz tabela).
Szacunkowe minimalne grubości izolacji ścian zewnętrznych przy określonej wartości współczynnika lambda
Rodzaj styropianu λD [W/(m∙K)] |
Współczynnik przenikania ciepła UC(max) [W/(m2·K)] od 2017 r. = 0,23 |
Współczynnik przenikania ciepła UC(max) [W/(m2·K)] od 2021 r. = 0,20 |
λD = 0,045 |
20 cm |
23 cm |
λD = 0,040 |
18 cm |
20 cm |
λD = 0,033 |
15 cm |
17 cm |
λD = 0,030 |
13 cm |
15 cm |
Grubość warstwy izolacyjnej to nie jest tylko kwestia estetyki, ale i realny wzrost kosztów. Np. przy grubej izolacji może być potrzebne zamontowanie szerszych parapetów czy dokonanie większych obróbek blacharskich. Okna z kolei mogą wydawać się schowane w ścianie, a przez to np. nieproporcjonalnie małe. Będzie też przez nie wpadać mniej światła do pomieszczenia. Alternatywą jest „wysunięcie“ okien i montaż w warstwie izolacyjnej, ale to znowu jest rozwiązanie droższe.
Mądrze licz koszt izolacji
Cena styropianu grafitowego jest nominalnie wyższa od styropianu białego. Jednak przy obliczaniu kosztu całej inwestycji trzeba wziąć pod uwagę także inne elementy. Po pierwsze to, ile będziemy potrzebować materiału izolacyjnego. Styropianu grafitowego dostępnego w różnych rozmiarach 10 cm, 15 cm, 20 cm zużyjemy mniej niż białego, może się zatem okazać, że koszt zakupu będzie porównywalny.
Po drugie trzeba pamiętać, że w przypadku domu pasywnego czy energooszczędnego w dłuższej perspektywie zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie. Dom będzie po prostu tracił mniej ciepła. Nie warto zatem sugerować się jedynie ceną styropianu grafitowego.
Postępowanie ze styropianem grafitowym
Styropian jest materiałem wrażliwym na promienie słoneczne. Styropian grafitowy ze względu na kolor nagrzewa się szybciej niż biały, co powoduje, że wymaga jeszcze lepszej ochrony przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Należy go osłaniać przed słońcem na wszystkich etapach budowy – od magazynowania po aplikację płyt – stosując się do zaleceń producenta. Styropian grafitowy trzeba przechowywać pod zadaszeniem, a w trakcie przyklejania konieczne jest użycie osłon pozwalających na pracę w cieniu.
Wykonawcy czasem skarżą się na słabą przyczepność do klejów stosowanych do styropianu. Często jest to skutek braku osłony na elewacji. Świeżo przyklejona płyta, wystawiona na działanie słońca, zwiększa swoje wymiary i odspaja się od niezwiązanego jeszcze kleju. Przyczepność kleju trzeba zawsze sprawdzać na małym kawałku elewacji przed położeniem całości, a aplikację przeprowadzać według zaleceń producenta.