Styropian grafitowy czyli jeden z najbardziej energooszczędnych materiałów izolacyjnych na rynku, jest bardzo często wybierany przez inwestorów. Dzięki temu, że w trakcie jego produkcji wykorzystuje się grafit, ma on nie tylko ciemniejszy kolor jak wskazuje nazwa, ale także lepsze właściwości izolacyjne niż tradycyjny styropian. Jakie są właściwości styropianu grafitowego i gdzie warto go stosować?

Styropian grafitowy znany również jako polistyren ekspandowany (EPS) to wysokiej jakości materiał izolacyjny. W trakcie produkcji  do tradycyjnego białego styropianu dodawany jest grafit w postaci drobnych cząsteczek. Nadaje on materiałowi izolacyjnemu charakterystyczny szary lub ciemnoszary kolor, który wpływa na jego właściwości. Dzięki nim styropian grafitowy często określany jest jako pasywny , a wykorzystywany jest głównie w energooszczędnym budownictwie.

Jakie są właściwości styropianu grafitowego?

Jedną z głównych i kluczowych zalet szarego styropianu jest lepsza izolacyjność niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań i materiałów. Niezależnie czy wybierzemy styropian grafitowy o grubości 15 cm czy styropian grafitowy o grubości 20 cm w porównaniu z tradycyjnym, białym styropianem, charakteryzuje się on niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła czyli tzw. lambdą (λ). A im mniejsza lambda, tym lepsze parametry izolacyjne. Wartość λ dla styropianu grafitowego marki Styropmin wynosi około 0,031–0,033 W/mK, podczas gdy dla styropianu białego jest to około 0,038–0,042 W/mK. W praktyce oznacza to, że do uzyskania tej samej izolacyjności danej przegrody potrzeba mniej materiału. Izolacja wykonana ze styropianu grafitowego będzie więc cieńsza, a to właśnie grubość warstwy izolacyjnej bardzo często jest jednym z kluczowych elementów decydujących o wyborze tego materiału, np. przez inwestorów, którzy w swoich domach muszą wymienić lub „dołożyć ocieplenie”. W domach modernizowanych grubość warstwy izolacji ma ogromne znaczenie – nie tylko estetyczne, ale także… finansowe. Przy grubszej izolacji wymagane jest niekiedy zastosowanie szerszych parapetów czy wykonanie dodatkowej obróbki okien co wiąże się ze zwiększeniem kosztów termomodernizacji.

Styropian grafitowy oprócz lepszych parametrów izolacyjnych posiada także doskonałą wytrzymałość na zginanie i rozrywanie, naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu CS(10) pomiędzy od ≥ 70 kPa.

Montaż styropianu grafitowego – o czym należy pamiętać

Podczas montażu styropianu grafitowego należy pamiętać, że jest on materiałem wrażliwym na promienie słoneczne. Ze względu na swój kolor nagrzewa się szybciej niż tradycyjny, biały styropian, dlatego wymaga lepszej ochrony przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Należy stosować się do zaleceń producenta, osłaniać płyty styropianowe przed słońcem, przechowywać je w suchym miejscu, pod zadaszeniem, w fabrycznych opakowaniach. A w trakcie montażu płyt – w przypadku dużego nasłonecznienia – wykorzystać do osłony specjalne kurtyny, dzięki którym materiał będzie skutecznie chroniony.

Gdzie stosować styropian grafitowy?

Styropian grafitowy doskonale sprawdzi się do izolacji i ocieplenia takich miejsc jak:

  • ściany zewnętrzne w bezspoinowych systemach ociepleń (BSO, ETICS-metoda lekka-mokra);
  • ściany zewnętrzne w metodzie lekkiej-suchej;
  • murowane ściany trójwarstwowe;
  • szkieletowe ściany działowe;
  • podłogi na legarach;
  • podłogi na gruncie w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej i przemysłowym przy normalnych obciążeniach;
  • podłogi budynków użyteczności publicznej;
  • podłogi na wszelkiego rodzaju stropach o sztywnej konstrukcji;
  • podłogi w systemie ogrzewania podłogowego;
  • dachy płaskie z dowolną warstwą hydroizolacji;
  • dachy płaskie w układzie stropodachów pełnych;
  • dachy krokwiowe;
  • stropodachy o wiotkiej konstrukcji (blacha trapezowa);
  • stropodachy wentylowane;
  • tarasy, balkony;

Ile kosztuje ten energooszczędny materiał? Cena styropianu grafitowego jest wyższa od styropianu białego. Ale całkowita cena inwestycji zależy od kilku czynników. Po pierwsze – ilości potrzebnego materiału izolacyjnego do ocieplenia domu. Ze względu na to, że styropianu grafitowego zużyjemy mniej niż białego, koszt zakupu może być porównywalny. Po drugie, styropian grafitowy wykorzystuje się do izolacji domu pasywnego czy energooszczędnego i w dłuższej pespektywie koszt inwestycji zwróci się dzięki znacznie niższym rachunkom za ogrzewanie. Dlatego nie warto sugerować się jedynie ceną jednostkową styropianu, a patrzeć całościowo na inwestycję, także w dłuższej perspektywie czasowej.