Płyty styropianowe to nie tylko najlepszy produkt do skutecznej termoizolacji użytkowanych przez nas budynków. Czy wiesz, że styropian może także bardzo przysłużyć się psom – szczególnie tym żyjących na zewnątrz, w budach.

Buda dla psa to dość powszechne zjawisko przy domach, których gospodarze trzymają psa na zewnątrz ze względu choćby na bezpieczeństwo. Istotną kwestią jest jej właściwe przystosowanie – tak aby pupil mógł się w niej komfortowo czuć zarówno podczas letnich upałów, jak i zimowych mrozów. Dlatego bardzo ważne jest jej skuteczne ocieplenie, dzięki któremu podopieczny zyska całoroczny komfort. Sprawdź, w jaki sposób możesz efektywnie zabezpieczyć psie schronienie.

Zamiast siana
Brak izolacji powoduje, że w tym miejscu pies bardzo odczuwa zimno. Aby zniwelować ten efekt nie wystarczy zwykła podłoga. Można oczywiście zdecydować się na najtańszą opcję i wyłożenie jej sianem lub słomą. Jednak po pierwsze niektóre psy mogą mieć alergię na trawy, roztocza czy pleśń roślinną. Po drugie – takie podłoże należy systematycznie wymieniać.
Trwałym i skutecznym rozwiązaniem jest położenie płyty styropianowej, a na niej deski, sklejki albo płyty OSB. Jeśli pies lubi gryźć różne rzeczy, upewnij się, że nie może się dostać do warstwy termoizolacyjnej!

Bezpieczne schronienie
W przypadku ścian najważniejsze są dwie kwestie. Jakość materiału, z którego zostały wykonane oraz skuteczna termoizolacja Podobnie jak w przypadku podłogi warto zastosować ekonomiczny i służący przez lata styropian. Dzięki temu wysokie temperatury nie stworzą latem sauny wewnątrz, a zimą pies będzie mógł się bezpiecznie schronić przed zimnymi podmuchami.
Natomiast na dachu unikamy bezpośredniego stosowania blachy – to materiał, który bardzo łatwo się nagrzewa podczas letnich upałów, a zimną nie jest w stanie zatrzymać ciepła. Dlatego najlepszy, najbardziej komfortowy dla psa będzie drewniany sufit z warstwą termoizolacyjną – podobnie jak w przypadku ścian.

Styropian jest tanim, łatwym w użyciu materiałem, który daje skuteczną izolację. Sprawdza się nie tylko w ocieplaniu budynków, które użytkujemy. Psy, jeśli posiadają swój dom na zewnątrz także potrzebują ochrony przed zmiennymi temperaturami czy wiatrem. Styropian do budy można dobrać według własnych możliwości, jednak najlepiej sprawdzi się tu grafitowy. Ma on podwyższoną twardość i jest bardzo trwały – podsumowuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.