Płyty styropianowe to nie tylko najlepszy produkt do skutecznej termoizolacji użytkowanych przez nas budynków. Czy wiesz, że styropian może także bardzo przysłużyć się psom – szczególnie tym żyjących na zewnątrz, w budach.
Buda dla psa to dość powszechne zjawisko przy domach, których gospodarze trzymają psa na zewnątrz ze względu choćby na bezpieczeństwo. Istotną kwestią jest jej właściwe przystosowanie – tak aby pupil mógł się w niej komfortowo czuć zarówno podczas letnich upałów, jak i zimowych mrozów. Dlatego bardzo ważne jest jej skuteczne ocieplenie, dzięki któremu podopieczny zyska całoroczny komfort. Sprawdź, w jaki sposób możesz efektywnie zabezpieczyć psie schronienie.
Zamiast siana
Brak izolacji powoduje, że w tym miejscu pies bardzo odczuwa zimno. Aby zniwelować ten efekt nie wystarczy zwykła podłoga. Można oczywiście zdecydować się na najtańszą opcję i wyłożenie jej sianem lub słomą. Jednak po pierwsze niektóre psy mogą mieć alergię na trawy, roztocza czy pleśń roślinną. Po drugie – takie podłoże należy systematycznie wymieniać.
Trwałym i skutecznym rozwiązaniem jest położenie płyty styropianowej, a na niej deski, sklejki albo płyty OSB. Jeśli pies lubi gryźć różne rzeczy, upewnij się, że nie może się dostać do warstwy termoizolacyjnej!
Bezpieczne schronienie
W przypadku ścian najważniejsze są dwie kwestie. Jakość materiału, z którego zostały wykonane oraz skuteczna termoizolacja Podobnie jak w przypadku podłogi warto zastosować ekonomiczny i służący przez lata styropian. Dzięki temu wysokie temperatury nie stworzą latem sauny wewnątrz, a zimą pies będzie mógł się bezpiecznie schronić przed zimnymi podmuchami.
Natomiast na dachu unikamy bezpośredniego stosowania blachy – to materiał, który bardzo łatwo się nagrzewa podczas letnich upałów, a zimną nie jest w stanie zatrzymać ciepła. Dlatego najlepszy, najbardziej komfortowy dla psa będzie drewniany sufit z warstwą termoizolacyjną – podobnie jak w przypadku ścian.
– Styropian jest tanim, łatwym w użyciu materiałem, który daje skuteczną izolację. Sprawdza się nie tylko w ocieplaniu budynków, które użytkujemy. Psy, jeśli posiadają swój dom na zewnątrz także potrzebują ochrony przed zmiennymi temperaturami czy wiatrem. Styropian do budy można dobrać według własnych możliwości, jednak najlepiej sprawdzi się tu grafitowy. Ma on podwyższoną twardość i jest bardzo trwały – podsumowuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Przeczytaj również:
- Jak wybrać najlepszy styropian? Jaki styropian wybrać - grafitowy czy biały? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Który jest odpowiedni do ocieplenia wybranych elementów domu? Na te i wiele innych pytań poszukują odpowiedzi inwestorzy, którym zależy na trwałym ociepleniu oraz… spełnieniu wymagań zawartych w aktualnych normach i regulacjach prawa budowlanego. W tym artykule przedstawimy najważniejsze…
- Styropian do ocieplenia posadzek przemysłowych Budownictwo przemysłowe oraz konstrukcje drogowe także doceniają zalety styropianu. Wykorzystują przede wszystkim płyty należące do linii materiałów podkładowych, czyli stworzonych tak, by przenosiły duże i bardzo duże obciążenia. Styropmin oferuje sześć rodzajów styropianu do posadzek – to linia DP CS PRO. Składają się na nią płyty, które są w stanie…
- Czym jest styropian pasywny? W terminologii budowlanej słowo „pasywny” określa technologię charakteryzującą się wyjątkowo małym zużyciem energii. Najpierw - jeszcze w latach 80. zeszłego wieku - powstała idea domów pasywnych, a następnie zaczęły się pojawiać materiały budowlane, które miały tę ideę urzeczywistnić. Tak pojawił się styropian pasywny - przeznaczony do budownictwa ekologicznego i energooszczędnego.…
- Gdzie wyrzucić styropian budowlany? Styropian to przede wszystkim materiał izolacyjny. Ale ze względu na swoje właściwości ma on również inne zastosowania – np. jako opakowania do żywności czy opakowanie urządzeń AGD chroniące przed uszkodzeniami. W tym artykule skupimy się na utylizacji styropianu, wskażemy gdzie wyrzucić styropian budowlany i jego odmiany. Płyty do ocieplenia budynków…
- Styropian – termoizolacja przyjazna środowisku Ocieplanie domu styropianem to nie tylko oszczędność ciepła skutkująca mniejszym zużyciem energii, ale także mniejsze wydatki na ogrzewanie. Jednorazowa inwestycja w dobrą termoizolację to także rozwiązania sprzyjające środowisku. Dlaczego? Przedstawiamy najważniejsze kwestie przedstawiające, dlaczego styropian jest materiałem proekologicznym. Po pierwsze recykling Styropian w 98 procentach składa się z powietrza, a…
- Styropian grafitowy - właściwości i zastosowanie Styropian grafitowy czyli jeden z najbardziej energooszczędnych materiałów izolacyjnych na rynku, jest bardzo często wybierany przez inwestorów. Dzięki temu, że w trakcie jego produkcji wykorzystuje się grafit, ma on nie tylko ciemniejszy kolor jak wskazuje nazwa, ale także lepsze właściwości izolacyjne niż tradycyjny styropian. Jakie są właściwości styropianu grafitowego i…