Styropian staje się coraz bardziej wyspecjalizowanym materiałem, przy zachowaniu podstawowych, kluczowych cech. Na dodatek płyty o specjalnych cechach są już stosowane niemal tak często, jak płyty uniwersalne. W tym artykule przedstawiamy charakterystykę dwóch coraz częściej wykorzystywanych styropianów: pasywnego o podwyższonym współczynniku przewodzenia ciepła oraz podkładowego, który wytrzymuje duże obciążenie.
KOLOR
Styropian pasywny, często nazywany grafitowym, jest w kolorze szarym. Barwę tę zawdzięcza dodatkowi grafitu, który poprawia jego właściwości termoizolacyjne, wyrażone w [W/(m·K)] poprzez współczynnik przewodzenia ciepła λ (im jest niższy, tym styropian jest lepszym termoizolatorem). W praktyce oznacza to, że płyty mogą być cieńsze, a tym samym cieńsza może być warstwa izolacji. Przy zachowaniu zadanej grubości może być także „cieplejszy”. Przy zastosowaniu styropianu pasywnego możemy zmniejszyć grubość termoizolacji o około 5 cm.
Styropian standardowy jest biały. Kolor nie powinien być jednak jedynym wyznacznikiem właściwości izolacyjnych. Bo jest nim współczynnik przewodzenia ciepła, czyli tzw. lambda. Im jest niższa, tym styropian jest lepszym termoizolatorem. Trzeba również pamiętać, że biały styropian może mieć różne przeznaczenie: fasadowy jest najbardziej powszechny, dedykowany przede wszystkim ocieplaniu ścian, podkładowy to materiał, który przenosi duże obciążenia. Istnieją także styropiany przeznaczone do miejsc o podwyższonej wilgotności, a także styropiany akustyczne.
PARAMETRY TECHNICZNE
PARAMETR | STYROPIAN PASYWNY | STYROPIAN STANDARDOWY |
Współczynnik przewodzenia ciepła – od niego w dużej mierze zależy, ile ciepła zostanie w budynku. Im ta wartość jest niższa, tym lepszym izolatorem jest styropian. | λ ≤ 0,033 do λ ≤ 0,030 | λ ≤ 0,042 do λ ≤0,034 |
Wytrzymałość na ściskanie (CS) – informuje, jaki nacisk jest potrzebny, by sprasować styropianową płytę o 10 proc. jej grubości. Im większa jest ta wartość, tym większy ciężar przeniesie styropian. | CS (10) ≥ 80 Kpa do CS (10) ≥ 100 Kpa | CS (10) ≥ 60 Kpa do CS (10) ≥ 200 Kpa (w przypadku styropianów podkładowych) |
Wytrzymałość na rozciąganie | TR≥ 80 kPa do TR ≥ 100 kPa | TR ≥ 80 kPa do TR ≥ 100 kPa |
Dopuszczalne, równomiernie rozłożone obciążenie użytkowe. | 2,4 – 3 t/m2 | 1,8 – 6 t/m2 (w przypadku styropianów podkładowych) |
ZASTOSOWANIE
Styropian pasywny sprawdzi się przy ociepleniu ścian zewnętrznych (o tym przede wszystkim myślimy, gdy planujemy ocieplenie domu), w tym również przy pracach izolacyjnych na tarasach i balkonach.
Można go także stosować jako izolację podłóg przy normalnych obciążeniach, podłogi w systemie ogrzewania podłogowego, dachów płaskich, dachów krokwiowych, stropodachów o tzw. wiotkiej konstrukcji (z wykorzystaniem blachy trapezowej), czy stropodachów wentylowanych
Ze względu na swoje podwyższone parametry termiczne jest niezastąpiony w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.
Styropian standardowy może mieć różne przeznaczenia. Fasadowy – choć jego nazwa nawiązuje do ocieplania fasad, czyli ścian zewnętrznych, może być stosowany także do izolacji innych fragmentów budynku, takich jest dachy krokwiowe, stropodachy wentylowane, loggie, a także podłogi na legarach.
Do ocieplania podłóg częściej stosuje się jednak styropian podkładowy, który z kolei jest przeznaczony do prac izolacyjnych w przypadku podłóg na gruncie przy małych obciążeniach i podłóg na wszelkiego rodzaju stropach o sztywnej konstrukcji. Nadaje się także jako izolacja dachów płaskich, tarasów, balkonów. Płyty, które charakteryzują się zdolnością do przenoszenia bardzo dużych obciążeń użytkowych (rzędu nawet 6 ton na m2), mogą być stosowane np. na parkingach czy w budownictwie lądowym jako wypełnienia konstrukcyjne dróg.