Ciepła podłoga to prawdziwy luksus, zwłaszcza w zimne poranki. Ogrzewanie podłogowe ma jednak więcej zalet. Jest zdrowsze dla ludzi, zapewnia optymalny rozkład ciepła w pomieszczeniu i schowane pod posadzką nie zajmuje cennego miejsca. Trzeba jedynie dopilnować, by nie tylko sama instalacja, ale cała podłoga były wykonane prawidłowo i z materiałów wysokiej jakości.

Ze względu na specyfikę ogrzewania podłogowego istotne jest, by zarówno podłogi, jak i cały dom, były dobrze ocieplone. Najlepiej sprawdzi się w takich warunkach styropian grafitowy, który ma lepsze właściwości izolacyjne niż tradycyjny styropian biały, a tym samym gwarantuje mniejsze straty ciepła.

Dzięki ogrzewaniu podłogowemu, a w zasadzie dzięki temu, że ciepło wydzielane w ten sposób (cieplej na dole, chłodniej na wysokości głowy) odczuwamy jako bardziej komfortowe, temperaturę powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach można obniżyć nawet o 2 st. Celsjusza. Oznacza to poważne oszczędności, rzędu kilkunastu procent, jeśli chodzi o zużycie energii. Jednocześnie rozsądek nakazuje zadbanie, by jak najmniej tej energii tracić. Odpowiedź na pytanie, jaki styropian na podłogę, nasuwa się w tej sytuacji sama: energooszczędny, czyli styropian grafitowy.

Dwie ważne cechy dobrego styropianu na podłogę

Styropian na podłogę powinien charakteryzować się dwoma podstawowymi cechami. Pierwsza to wspomniane już właściwości izolacyjne. Styropian grafitowy taki, jak Passive DP CS PRO 100 ma bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła, tzw. lambdę, która wynosi λ ≤ 0,031. To podstawowy parametr, który sprawdza się przy wyborze styropianu, od niego zależy bowiem w jakim stopniu izolacja będzie „trzymać ciepło“.

Po drugie należy sprawdzić, czy styropian jest przeznaczony do użycia pod podłogę. Passive DP CS PRO 100 jako styropian posadzkowy jest wytrzymały na duże obciążenia, odkształcenia i zginanie.

Dobry projekt to podstawa sukcesu

Ułożenie ogrzewania podłogowego należy przewidzieć już na etapie projektowania domu. Chodzi zarówno o zaplanowanie odpowiedniej ilości miejsca pod określoną instalację, jak i uwzględnienie użycia optymalnych materiałów. Dobry projekt będzie zatem określał np. rodzaj i ilość styropianu potrzebnego do położenia izolacji termicznej pod ogrzewanie podłogowe.

Dom musi spełniać określone parametry, jeśli chodzi o energooszczędność. Są one określone w przepisach budowlanych. Od projektanta zależy zatem jaki dobierze rodzaj materiału ociepleniowego i grubość jego warstwy przy ogrzewaniu podłogowym. W dużym przybliżeniu można powiedzieć, że dla tradycyjnej podłogi na gruncie wynosi ona ok. 15 cm, natomiast w przypadku tzw. podłogówki zalecane jest nawet 20 cm.

Docieplenie może się składać z jednej warstwy płyt styropianowych lub kilku warstw. Kilka warstw będzie wygodniejsze, gdy trzeba otulić izolacją przewody instalacji np. wodnych czy kanalizacyjnych, które przechodzą przez warstwy podłogi. Trzeba jednak pamiętać, że styropian posadzkowy najlepiej układać w dwóch warstwach na tzw. mijankę. Chodzi o to, by nie powstały pionowe szczeliny na całą wysokość izolacji, bo będzie przez nie uciekało ciepło. Powstaną tzw. mostki termiczne. Ponadto istotne jest, by właściwa instalacja grzewcza była układana na płaskiej i równej powierzchni.

Uwaga na pozorne oszczędności

Ogrzewanie podłogowe, jak i materiały energooszczędne takie, jak styropian grafitowy stosowany w warstwie izolacji termicznej, są oczywiście droższe niż tradycyjne produkty. Jednak to nie cena styropianu grafitowego czy instalacji grzewczej powinna przesądzić o wyborze rozwiązań do domu, ale symulacja kosztów budowy w powiązaniu z przewidywanymi kosztami eksploatacji domu, czyli po prostu rachunkami.

Pojedyncze energooszczędne rozwiązanie nie da takiego efektu, jeśli chodzi o obniżenie rachunków, jak przemyślana koncepcja oszczędnego domu, w którym różne elementy – np. ogrzewanie i izolacja termiczna – współgrają ze sobą.