Nieustający ruch ludzi i samochodów. I tak codziennie. Wielopoziomowe, publiczne parkingi, te w blokach lub galeriach handlowych wymagają specjalnych i wytrzymałych materiałów budowlanych. Dotyczy to także styropianu. Izolacja musi być zatem zrobiona z przeznaczonego pod duże obciążenia styropianu podkładowego.

Co ciekawe, te same właściwości materiału izolacyjnego sprawdzą się i „na dole“, i „na górze“. Styropiany podkładowe są zatem stosowane do termoizolacji zarówno podłóg, jak i dachów. Izolacja parkingu to tylko jedno z możliwych zastosowań tego specjalistycznego materiału. Styropiany podkładowe wykorzystywane są również jako np. podbudowa mostów lub nasypów czy wypełnienie konstrukcyjne dróg.

Tego rodzaju materiał izolacyjny może przenieść ogromne obciążenie użytkowe dochodzące nawet do 6 ton na metr kwadratowy. Kluczowy jest tutaj taki parametr jak wytrzymałość na ściskanie. Jest on mierzony w kPa. Im większa jest ta wartość, tym większy ciężar przeniesie styropian – wyjaśnia Renata Ciszewska, doradca techniczny i kierownik laboratorium w firmie Styropmin. Produkty z linii Styropmin DP CS PRO sprawdziły się m.in. przy docieplaniu hal przemysłowych, stadionów, centrów handlowych oraz basenów.

W inwestycjach, których częścią są duże parkingi, czy posadzki przemysłowe, najczęściej stosowany jest styropian podkładowy DP CS PRO 200. Jego wytrzymałość na ściskanie, wyrażona w kPa wynosi 200 kPa. – DP CS PRO 200 to jeden z największych styropianowych „mocarzy“. W tej grupie produktowej znajdziemy również materiał termoizolacyjny o mniejszym obciążeniu użytkowym do 4,5t/m2 i wytrzymałości na ściskanie, która wynosi 150 kPa. Jest to styropian DP CS PRO 150. Co istotne, obydwa produkty mają też bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła – podkreśla Renata Ciszewska.

Współczynnik przewodzenia ciepła, tzw. lambda, to podstawowy parametr styropianu, który najwięcej mówi o izolacyjności materiału. Im jest niższy, tym styropian lepiej pełni swoją funkcję izolacyjną, czyli przepuszcza mniej ciepła. W przypadku styropianów pasywnych – tych o najlepszych właściwościach – współczynnik ten wynosi np. λ ≤ 0,031. Tymczasem w przypadku DP CS PRO 200 jest to tylko – λ ≤ 0,034.
Wybór odpowiednich materiałów budowlanych w szeroko rozumianych inwestycjach przemysłowych jest bardzo ważny, bo chodzi o trwałość budynków, a tym samym o ich funkcjonalność, i oczywiście o komfort użytkowników – wskazuje kierownik laboratorium w Styropminie.

 

Kontakt dla mediów:
Martyna Andziak, Best Brands PR
tel. 505 993 003, e-mail: m.andziak@bestbrandspr.pl