Ocieplanie domu styropianem to nie tylko oszczędność ciepła skutkująca mniejszym zużyciem energii, ale także mniejsze wydatki na ogrzewanie. Jednorazowa inwestycja w dobrą termoizolację to także rozwiązania sprzyjające środowisku. Dlaczego? Przedstawiamy najważniejsze kwestie przedstawiające, dlaczego styropian jest materiałem proekologicznym.

Po pierwsze recykling
Styropian w 98 procentach składa się z powietrza, a tylko w 2 procentach z polistyrenu. Dlatego bez problemu można go odzyskiwać i ponownie wykorzystywać do wyrobu płyt styropianowych, co zresztą nie ma wpływu na ich jakość. Bardzo ważną kwestią jest także społeczna odpowiedzialności producenta, np. Styropmin dba o środowisko już na etapie produkcji. Firma stosuje recykling styropianu. Gotowe płyty Instal Panel są natomiast pakowane w przyjazne środowisku opakowanie – taśmę papierową, która również nadaje się do odzysku.

Trwałość – styropian nie znika
Przy rozpatrywaniu ekologicznych zalet styropianu nie można pominąć trwałości tego materiału. Polistyren to tworzywo, które się nie starzeje. Ocieplenie wykonane styropianem jest zatem niezwykle trwałe. Mitem jest także potoczny pogląd, że materiał „zanika “na przestrzeni lat. Prawidłowo wykonana termoizolacja domu nie może „zniknąć” – oczywiście pod warunkiem, że płyty pochodzą od sprawdzonego producenta i zostały dobrze ułożone. Istotne jest także aby styropian – jeszcze przed całkowitym wykonaniem systemu ocieplenia – był zabezpieczony przed działaniem promieniowania UV. Jeśli tego nie dopilnujemy – żółknie oraz kruszy się w miarę upływu czasu. – Izolacja wykonana z płyt styropianowych jest jedną z najtrwalszych, ta cecha w połączeniu z możliwościami recyklingu sprawia, że jest to jeden z najlepszych dla środowiska sposobów ocieplania domów – podkreśla Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Jakość pod znakiem ekologii
Nad jakością styropianu, także w kontekście ograniczania wpływu na środowisko, czuwa Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS). Pod koniec 2021 roku, we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej, organizacja zakończyła badania środowiskowe płyt styropianowych. Celem analiz było opracowanie kompleksowej oceny styropianu stosowanego w budownictwie w zakresie oddziaływania na otoczenie, w tym środowisko oraz zdrowie wykonawców ociepleń i użytkowników ocieplonych budynków. Wyniki potwierdziły, że materiał ten przyczynia się do redukcji emisji CO2 i zapotrzebowania budynków na energię, jest bezpieczny dla zdrowia pod kątem emisji pyłu PM 2.5 i PM 10 podczas montażu oraz emisji lotnych związków podczas użytkowania ocieplonego budynku, nie emituje formaldehydu oraz podlega recyklingowi. – Styropmin jest członkiem Stowarzyszenia Producentów Styropianu, spełniamy wszystkie wymagania, czego potwierdzeniem są deklaracje środowiskowe, II i III typu. Te dokumenty dowodzą, że płyty styropianowe są produktem korzystnie wpływającym na środowisko oraz przyjaznym dla ludzi. Nie mają bowiem negatywnego wpływu na zdrowie i bezpieczeństwo wykonawców ociepleń, a w fazie użytkowania budynku – na jakość powietrza wewnętrznego i zdrowie jego użytkowników – zaznacza Dariusz Pruszkowski.

Pasywna oszczędność
Domy, które są przyjazne naturze i potrzebują mało energii nazywamy energooszczędnymi (zużywają zaledwie ok. 70 proc. energii niezbędnej do ocieplenia tradycyjnego budynku) lub pasywnymi (potrzebują tylko ok. 30 proc. energii). Takie oszczędności można osiągnąć poprzez korzystanie z energii odnawialnej oraz stosując materiały budowlane, które muszą mieć odpowiednie parametry, które pozwolą nazwać je energooszczędnymi. W przypadku izolacji cieplnej wybiera się wówczas tzw. styropiany pasywne, które mają znaczenie lepsze parametry, jeśli chodzi o oszczędność energii i parametry cieplne – wyjaśnia Dariusz Pruszkowski.

Minimalizujemy ślad węglowy
Prawidłowo wykonana termoizolacja to zdecydowanie mniejszy ślad węglowy wprowadzany do środowiska. Czy to wystarczy, aby skutecznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych? Sprawdź – https://kalkulatorsladuweglowego.pl/index.html – jakie jeszcze zmiany można wprowadzić by nasze działania były prośrodowiskowo efektywne. Każda aktywność ma znaczenie, dlatego warto wiedzieć co jest szkodliwe dla środowiska i starać się wybierać proekologiczne rozwiązania. Zarówno przy dużych projektach jak budowa lub remont domu, jak i codziennych czynnościach przyjaznych naturze.