Maj 2023 roku to wyjątkowy miesiąc dla firmy Styropmin. W tych dniach świętujemy 30 urodziny! Od początku najważniejszy był – i nadal jest – stały rozwój i dostarczanie klientom najlepszych rozwiązań dla skutecznej termoizolacji. Jaka strategia zdecydowała, że produkty Styropmin są tak chętnie wybierane przez inwestorów?

Pierwszą fabrykę Styropmin otworzył w 1993 roku w Mińsku Mazowieckim. Krytyczny dla istnienia i dalszej działalności był rok 2012, kiedy wybuchł pożar zakładu produkcyjnego, trawiąc doszczętnie w ogniu cały zakład. – To były bardzo trudne chwile dla nas. Niejeden myślał wówczas, że to koniec. My jednak jesteśmy silni. I zgodnie z powiedzeniem – co nas nie zabije, to nas wzmocni, odbudowaliśmy się niczym feniks z popiołów i z nową energią ruszyliśmy do przodu – wspomina Michał Luba, właściciel firmy Styropmin. W przeciągu kilkunastu miesięcy powstał nowy i bardzo nowoczesny zakład produkcyjny o imponujących mocach produkcyjnych na miarę XXI wieku. Przez cały czas prac związanych z odbudową firma w dalszym ciągu sprzedawała swoje produkty, wywiązując się z wielu umów i kontraktów rozpoczętych jeszcze przed pożarem, a także zapewniając w dalszym ciągu pracę swoim wieloletnim pracownikom.

Rozwój i zaufanie
Kolejne lata to dynamiczny rozwój i rozbudowa firmy. Od 2016 produkcja odbywa się również w fabryce zlokalizowanej w Oświęcimiu, od 2017 w Nowym Kisielinie a od 2018 roku w Łochowie. Przez 30 lat Styropmin wyprodukował ponad 23 mln m3 styropianu, zyskując prawie 6 000 zadowolonych klientów. – Minione 30 lat pozwoliło nam zdobyć ogromne doświadczenie oraz zaufanie tysięcy zadowolonych nabywców. W dalszym ciągu pracujemy nad tym, aby je utrzymać. Nie osiadamy na laurach. W odpowiedzi na rosnące oczekiwania co do efektywności ocieplania domów wprowadzamy do naszej oferty kolejne, innowacyjne rozwiązania takie jak linia płyt Duo Line czy system Instal Panel – stworzony przez naszych ekspertów do skutecznej izolacji pod wodne ogrzewanie podłogowe. A już wkrótce w naszej ofercie będą kolejne, innowacyjne produkty – polistyren ekstrudowany XPS oraz INSTAL PANEL SYSTEM specjalistyczne płyty montażowe, do stosowania jako element systemu ogrzewania podłogowego – mówi Krzysztof Słaby, prezes zarządu firmy Styropmin.

Dzisiaj Styropmin to nadal polska firma, która nie boi się konkurować z europejskimi producentami i standardami. Jest wiodącym i jednym z największych producentów styropianu w Polsce oraz w Europie. W czterech nowoczesnych zakładach produkowane są najwyższej jakości produkty termoizolacyjne poddawane restrykcyjnym kontrolom. – Jubileusz istnienia firmy to dla nas wyjątkowa i ważna chwila, która potwierdza sens naszej pracy i dodaje skrzydeł. Te trzydzieści lat to niesamowita droga od małej kilkuosobowej firmy do dużego, liczącego się na rynku przedsiębiorstwa – dodaje Krzysztof Słaby.

Strategia to…
Firma to przede wszystkim doskonały zespół ludzi. Dlatego Styropmin dokłada też ciągłych starań w rozwój personalny swoich pracowników każdego szczebla. – To, że nasze produkty są tak chętnie wybierane przez inwestorów to w dużej mierze zasługa zatrudnionych ludzi. Wykwalifikowana załoga, wspólne jakości jak wzajemne wsparcie, współpraca w ciepłej budującej atmosferze to dla naszej firmy bardzo istotny element strategii biznesowej – dodaje Michał Luba.

Niezwykle istotne są także działania proekologiczne. – Jest to także jeden z najważniejszych elementów strategii naszej firmy. Płyty styropianowe Styropmin mają najlepsze na rynku parametry związane z energooszczędnością ocieplanych budynków. W trosce o środowisko wprowadzamy kolejne proekologiczne rozwiązania – podkreśla Maria Szymańska, wice prezes zarządu firmy Styropmin. Obecnie wdrażane są założenia do międzynarodowego programu Operation Clean Sweep® (OCS) – Styropmin potwierdza w ten sposób zaangażowanie w promowanie ograniczania ilości tworzyw sztucznych i minimalizowania ilości odpadów.

Nagrody potwierdzają jakość
Styropmin jest laureatem wielu nagród i wyróżnień – m.in. Budowlana Firma Roku 2022, Diamenty Miesięcznika Forbes 2023, Gwiazda Branży Budowlanej 2022 – potwierdzających najwyższą jakość oferowanych produktów. – Bardzo doceniamy te wyróżnienia. To dla nas kolejny impuls, aby stale rozwijać i doskonalić ofertę – podsumowuje Michał Luba.