Aby termoizolacja służyła nam przez lata warto wybierać bardzo dobrej jakości materiały do jej przeprowadzenia. Najlepsze parametry, jeśli chodzi o nieprzepuszczanie ciepła, mają płyty pasywne. Są one korzystne dla kieszeni w długoletniej perspektywie, ale i – wbrew pozorom – już na etapie ich zakupu. Szczególnie jeśli staramy się o rządowe dofinasowanie z programu” Czyste Powietrze”.
Podstawą wdrożenia i działania – od 2019 roku – programu „Czyste Powietrze” jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych, a co za tym idzie lepsza jakość życia w Polsce. Skuteczna i ekologiczna termoizolacja to także najwyższej jakości materiały do niej użyte. – Kluczowym parametrem w ocenie jakości styropianu jest zawsze współczynnik przewodzenia ciepła – lambda. Im jest niższa, tym ma lepsze właściwości izolacyjne. Najlepsze parametry pod tym względem mają styropiany z dodatkiem grafitu – pasywne – podkreśla Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Zielona Lista
Styropiany pasywne (grafitowe) ze względu na swoje właściwości w skutecznym zatrzymywaniu ciepła zimą, a chłodu latem wykorzystywane są w budownictwie pasywnym i energooszczędnym.
Jednym z najlepszych wyborów w tej grupie produktów jest styropian Passive λ Pro 31 Styropmin, który znalazł się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Jest ona gwarancją produktów będących ekologicznym rozwiązaniem , spełniających normy obowiązujące w Polsce i tylko z nich można korzystać w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze.” .
Płyty Passive λ Pro 31 Styropmin. – To wyjątkowy na rynku produkt, który zawsze polecamy inwestorom. Jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi aż 0,031 W/mK. To jedna z najniższych wartości wśród styropianów dostępnych na rynku. Często jest wybierany także ze względu na jego wytrzymałość na ściskanie – 70 kPa, co przekłada się na maksymalną wartość obciążenia 2,1 t/m2 – dodaje Dariusz Pruszkowski.
Cieńszy, znaczy lepszy
Płyty Passive λ Pro 31 Styropmin (https://www.styropmin.pl/produkt/passive-%ce%bb-pro-31/ ) znajdują głównie zastosowanie przy ocieplaniu ścian zewnętrznych metodą lekką – suchą. Wybierane są także często do ocieplenia podłóg na legarach, dachów krokwiowych oraz stropodachów wentylowanych. Nadają się również do izolacji termicznej stropów nieużytkowych.
W przypadku tego styropianu stosuje się cieńsze płyty i zużywa się go mniej zachowując jednocześnie lepsze właściwości termoizolacyjne w porównaniu do klasycznego białego. Przekłada się to więc na znaczną oszczędność – nie tylko na etapie prac termoizolacyjnych, ale przede wszystkim podczas późniejszej eksploatacji budynku.
W obliczeniu ilości styropianu jaka będzie potrzebna do termomodernizacji w ramach programu „Czyste Powietrze” ułatwią dwa kalkulatory:
- kalkulator do wyliczenia grubości ocieplenia budynków – ścian, stropodachu, podłóg: https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl/
kalkulator ilości paczek styropianu jakie będą potrzebne: https://www.styropmin.pl/kalkulator-wspolczynnik-przenikania-ciepla/
Zysk dla kieszeni i środowiska
Inwestycje z wykorzystaniem styropianu będą służyć przed długie lata. Mówimy o perspektywie nawet kilkudziesięciu lat. Trwałość tego, z czego korzystamy, ma więc istotne znaczenie także dla środowiska. Dlatego tak istotne jest przemyślane podejście do skutecznej termoizolacji. – Świadomość związku między tym, jak ogrzewamy dom i jak potem dbamy o optymalne, czyli oszczędne, wykorzystanie ciepła w domu wyraźnie rośnie. Ludzie szukają wiedzy o ekologicznych rozwiązaniach. Niewątpliwie jest nim program „Czyste Powietrze”, w ramach którego można skutecznie docieplić dom najwyższej jakości materiałem, zyskując nie tylko znaczne oszczędności, ale i dbając o środowisko – podsumowuje Dariusz Pruszkowski.