STYROPMIN Sp. z o.o. to polska firma, która od 26 lat produkuje i dostarcza płyty styropianowe. W ofercie producenta znajdziemy nie tylko standardowe materiały termoizolacyjne, ale także specjalistyczne rozwiązania. Styropian marki STYROPMIN produkowany jest obecnie w trzech fabrykach – w Łochowie, Oświęcimiu i Zielonej Górze. Są to zakłady wyposażone w jedne z najbardziej nowoczesnych parków maszynowych w Europie. Ważnym elementem procesu produkcji są laboratoria, umożliwiające badanie jakości materiałów na każdym etapie. W fabrykach wykorzystywane są jedynie surowce najwyższej klasy, zgodne z obowiązującymi w Polsce normami i przepisami.

Ponad ćwierćwiecze rosnącego potencjału

26 lat na rynku budowlanym dla firmy STYROPMIN to udany okres rozwoju – dzisiaj firma uznawana jest za jednego z wiodących producentów styropianu w Polsce oraz w Europie. Tak długi okres obecności na rynku to odpowiedni czas, by zdobyć duże doświadczenie – zarówno produkcyjne, jak i rynkowe, co bezpośrednio przekłada się na rosnące zaufanie zadowolonych klientów. Laikom niezwiązanym z branżą mogłoby się wydawać, że każda paczka styropianu od każdego dostawcy jest taka sama, a ewentualne różnice w jej wykonaniu nie przekładają się na komfort ocieplenia. „Takie podejście jest jednak błędne, ponieważ właściwy dobór i jakość materiałów termoizolacyjnych w ogromnej mierze ma wpływ na oszczędności wynikające z ograniczenia strat ciepła. Ale nie tylko. Prawidłowo ocieplony budynek to skuteczny sposób na walkę ze smogiem, który jest jednym z największych problemów, związanych z ogrzewaniem budynków” – mówi Michał Luba, właściciel firmy STYROPMIN. „Poprawne ocieplenie budynku przy użyciu wysokiej jakości produktów gwarantuje jego długoletnie i komfortowe użytkowanie” dodaje.

STYROPMIN od początku swojej działalności stawia na polski kapitał i jest rodzimym podmiotem gospodarczym, działającym obecnie na arenie europejskiej. Bogata oferta produktów jest wciąż modyfikowana, ulepszana i dostosowywana do zmieniających się, coraz bardziej restrykcyjnych przepisów budowlanych oraz oczekiwań i potrzeb klientów. Skalę i zakres działalności firmy obrazuje liczba wyprodukowanych metrów sześciennych styropianu – blisko 20 milionów od początku istnienia firmy! Produkty marki STYROPMIN są dostępne w setkach składów i hurtowni materiałów budowlanych na terenie całej Polski oraz w punktach handlowych w wybranych europejskich miastach.

Co nie zabije, to wzmocni

Okres prosperity i rozwoju firmy w pewnym momencie został zatrzymany z przyczyn losowych. We wrześniu 2012 roku wybuchł pożar na terenie jedynego wówczas zakładu produkcyjnego mieszczącego się w Łochowie. Ogień zniszczył doszczętnie wszystko, a firma stanęła w bardzo trudnej sytuacji. Właśnie trwał środek sezonu budowlanego, złożonych zostało wiele zamówień i … brak produkcji. Michał Luba – prezes i właściciel firmy – nie zamierzał się jednak poddać. Mobilizując wszystkie siły, w ciągu kilkunastu miesięcy wybudował całkowicie nowy zakład o imponującej wydajności i mocach produkcyjnych. Udowodnił tym samym, że firma STYROPMIN to nie tylko zakład produkcyjny. ”To przede wszystkim wspaniały zespół ludzi, dzięki któremu było to możliwe, a także silna marka, najwyższa jakość produktów oraz koncepcja biznesowa” – mówi prezes Michał Luba. Co ciekawe – firma prowadziła sprzedaż styropianu przez cały okres odbudowy fabryki, wywiązując się tym samym z umów i kontraktów zawartych jeszcze przed pożarem. Było to możliwe dzięki współpracy partnerskiej z wieloma podmiotami zewnętrznymi, bardzo dobremu planowaniu i wielkiemu zaangażowaniu pracowników. Michał Luba nie poprzestał jednak na odbudowie zakładu w Łochowie. W niedługim czasie wybudowane zostały kolejne dwa, nowe i nowoczesne obiekty – w Oświęcimiu i w Zielonej Górze. To pozwoliło marce STYROPMIN awansować w rankingu firm z branży termoizolacji i obecnie przedsiębiorstwo jest jednym z najpotężniejszych graczy wśród producentów i dostawców styropianu w Polsce.

Styropian styropianowi nierówny

Materiały termoizolacyjne wykonane z polistyrenu ekspandowanego – znanego powszechnie pod nazwą styropian – mają wiele odmian i zastosowań. W bogatym katalogu produktowym firmy STYROPMIN znajdują się nie tylko rozwiązania standardowe, ale także m.in.: styropiany pasywne, perymetryczne, spadki dachowe, laminowane papą, akustyczne oraz do ogrzewania podłogowego. Warto podkreślić, że wszystkie produkty marki STYROPMIN posiadają klasę reakcji na ogień E, czyli są samogasnące. Firma jest w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających klientów, oferując unikalne wycinanie różnego rodzaju zdobień elewacyjnych. Tak szeroka oferta produktowa pozwala na ocieplenie najbardziej wymagających miejsc, w których potrzebne są materiały do tzw. „zadań specjalnych”. Dobrej jakości styropian wpływa bezpośrednio na skuteczną izolację termiczną i obniżenie kosztów ogrzewania. To jednak nie wszystko. Poprawna termoizolacja ogranicza emisję zanieczyszczeń. To niezwykle istotna kwestia w kontekście czystego powietrza, o czym coraz więcej się mówi. Należy jednak pamiętać, by do konkretnego miejsca domu wybrać odpowiednie rozwiązanie. Cały zakres oferty produktów marki STYROPMIN można znaleźć na stronie internetowej: www.styropmin.pl, gdzie zainteresowani znajdą szereg sprawdzonych informacji o wyrobach – w szczególności ich zastosowanie i najważniejsze cechy.

Firma STYROPMIN przykłada ogromną wagę do jakości wyrobów, stale inwestując w rozwój swoich laboratoriów badawczych. Do produkcji stosowane są tylko wybrane surowce od wiodących dostawców, takich jak BASF, Synthos, Sunpor. „Wykwalifikowani pracownicy, którzy tworzą zespół specjalistów uznających jakość produktów jako najważniejszy priorytet stoją na straży jakości. To dla firmy najważniejszy element strategii biznesowej” – podkreśla Michał Luba. Płyty oferowane przez STYROPMIN są nie tylko produkowane według restrykcyjnych norm jakości, ale także właściwie oznakowywane zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz estetycznie pakowane. Terminową dostawę w wybrane miejsce zapewniają zawodowi kierowcy. Produkty marki STYROPMIN można znaleźć w kilkuset punktach sprzedaży na terenie całego kraju, a producent już od wielu lat współpracuje z największymi firmami budowlanymi w naszym kraju. Doradcy techniczni zawsze służą fachową poradą i wsparciem w zakresie wyboru i zastosowania materiałów termoizolacyjnych. Dlatego produkty marki STYROPMIN wykorzystywane są obecnie do budowy wielu prestiżowych obiektów, a nawet… stosowane są przy budowach autostrad, nasypów kolejowych czy wiaduktów.

Jakość pod nadzorem

Pisząc o jakości płyt styropianowych firmy STYROPMIN należy podkreślić, iż potwierdzona została ona Rekomendacją Techniczną i Jakości (RTQ) przyznawaną przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB). Aktualnie posiada ją tylko dwóch producentów styropianu – w tym właśnie STYROPMIN. Uzyskanie i – co ważniejsze – utrzymanie takiego wyróżnienia wiąże się z wieloma restrykcjami. Jedną z nich jest dobrowolne wyrażenie zgody na niezapowiedziane kontrole przeprowadzane przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB). Te wizyty mają na celu zweryfikowanie jakości styropianu dostępnego na rynku. Jeśli doszłoby do nieprawidłowości – Instytut Techniki Budowlanej odbiera taką rekomendację. Ważnym czynnikiem w budowaniu pozytywnego wizerunku wśród producentów materiałów budowlanych jest również członkostwo firmy STYROPMIN w stowarzyszeniach branżowych takich jak: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS), Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) czy Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad (DAFA).

Firma nie zamierza jednak spocząć na laurach czy zwalniać tempa rozwoju, dlatego w planach ma już dalszy, intensywny rozwój. Specjaliści w firmie STYROPMIN stale obserwują nowości i trendy branżowe. To zaowocowało pracami nad nową linią styropianów specjalistycznych, która to już niebawem pojawi się w ofercie producenta.

Pomoc na szeroką skalę

STYROPMIN jest firmą aktywnie angażującą się społecznie. Działania firmy koncentrują się głównie na rozwoju społeczności lokalnych. Wspierane są projekty związane z edukacją, ekologią, sportem, kulturą czy bezpieczeństwem. Od wielu lat prowadzi też działania charytatywne, wsparcie udzielane jest zarówno dzieciom, jak i instytucjom takim jak: hospicja, szpitale, ochotnicza straż pożarna, ośrodki pomocy społecznej, fundacje czy szkoły (np. na 60–lecie Technikum Mechanicznego w Mińsku Mazowieckim firma ufundowała stypendia, a także aktywnie wsparła akcję dożywiania dzieci w szkołach na terenie okolicznych gmin).