Ruszyła kolejna odsłona programu Czyste Powietrze. W tym roku przewidziano m.in. podwyższenie progów dochodowych i zwiększenie wysokości dotacji, zwłaszcza na kompleksową termomodernizację domów. Warto wiedzieć, że dofinansowanie do ocieplenia domu pozwala zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i zadbać o środowisko. Dlatego podejmując decyzję o wyborze materiałów izolacyjnych, warto postawić na najwyższej jakości rozwiązania, spełniające najbardziej wymagające normy związane z energooszczędnością.

Program Czyste Powietrze działa od 19 września 2019 roku. Jest to pierwszy ogólnopolski projekt oferujący dofinansowanie do docieplenia domów jednorodzinnych, jak i do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Jego głównym celem była – i jest – poprawa jakości powietrza. Nowe zasady kładą jeszcze większy nacisk na zwiększanie efektywności energetycznej budynków. Z pewnością uzyskamy ją poprzez zastosowanie dobrego materiału izolacyjnego jakim jest dobrej jakości styropian. Czym się kierować przy wyborze?

Unikalny izolator
Kluczowym parametrem w ocenie jakości materiałów izolacyjnych jakim jest styropian jest współczynnik przewodzenia ciepła, czyli tzw. lambda. Im jest niższy, tym lepszy izolator. Najlepsze parametry pod tym względem mają styropiany pasywne, które łatwo poznać po kolorze. Charakterystyczną szarą barwę zyskują one dzięki dodatkowi grafitu. Doskonałym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę energooszczędność, jest z pewnością grafitowy styropian Passive λ Pro 30 Styropmin. To unikalny na rynku produkt, którego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi aż 0,030 W/mK a jego wytrzymałość na ściskanie o wartości 80 kPa przekłada się na maksymalną wartość obciążenia 2,4t/m2. Warto wiedzieć, że w ramach programu Czyste Powietrze 2023 można sporo zaoszczędzić przy zakupie takiego, energooszczędnego styropianu.

Większe dofinansowanie
W nowej edycji programu Czyste Powietrze zwiększono wartości progów dochodowych kwalifikujących do uzyskania dofinansowania. Obecnie kształtują się one następująco:

  • podstawowy poziom dofinansowania – roczny dochód wnioskodawcy poniżej 135 tys. złotych;
  • podwyższony poziom dofinansowania – miesięczny dochód do 1 894 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym, do 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym;
  • najwyższy poziom dofinansowania – miesięczny dochód do 1 090 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym, do 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Koszty termomodernizacji budynku nie mają limitu kwotowego, co oznacza, że możemy wybrać najlepsze jakościowo materiały. Podany jest jedynie procentowy udział w poniesionych kosztach netto, które podlegają dofinansowaniu. Na jakie dofinansowanie możemy liczyć na ocieplenie budynku?

  • Podstawowy poziom dofinansowania – 50% faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych na ocieplenie przegród budowlanych i 40% – na stolarkę okienną, drzwiową i bramy garażowe;
  • podwyższony poziom dofinansowania – 75% na ocieplenie przegród budowlanych i 70% – stolarka okienna, drzwiowa i bramy garażowe;
  • najwyższy poziom dofinansowania – 100% na ocieplenie przegród budowlanych, stolarkę okienną, drzwiową i bramy garażowe.

Podstawowym wymaganiem, aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, jest audyt energetyczny oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie. Musi on gwarantować zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok) lub o minimum 40%.
Co więcej w ramach programu Czyste Powietrze funkcjonuje także dopłata do audytu energetycznego, a jej wartość nie jest wliczana do limitu maksymalnej wartości dofinansowania określonej dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć w ramach każdej części. W ramach wykonania audytu będziemy mogli wnioskować o zwrot kwoty do 1 200 zł.

Kontrole źródeł ciepła zgłoszonych w deklaracji CEEB od 2023 roku!
Warto także pamiętać, że od 2023 rząd będzie zbierał dane dotyczące stanu technicznego naszych domów m.in.: grubości ścian, dachu, rodzaju ocieplenia czy rocznego zużycia paliwa wykorzystywanego do ogrzewania, rodzaj dachu. Nowe informacje zasilą bazę CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) i będą wykorzystywane do przygotowania sprawozdań z realizacji programu Czyste Powietrze oraz innych zadań wynikających z lokalnych uchwał antysmogowych, planowania polityki poprawy jakości powietrza oraz wydatków w tym zakresie.

Kontrola deklaracji CEEB nie jest obowiązkowa jak w przypadku spisu źródeł ciepła. Urzędnicy wejdą do naszych domów pod warunkiem, że im na to pozwolimy. Przekazanie informacji o budynku jest dobrowolne, a na wizytę urzędnika można umówić się online, w dowolnym terminie.