Można śmiało powiedzieć, że sezon budowlany 2024 już się rozpoczął! Za chwilę ruszą pierwsze prace remontowo-budowlane, w tym przygotowywanie podłoża pod fundamenty, stawianie ścian czy wykończanie domów od wewnątrz. Jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów budowlanych, który jest wykorzystywany na każdym etapie budowy domu – od izolacji fundamentów, podłóg, ścian aż po dach jest styropian. W tym artykule skupimy się właśnie na nim, a w szczególności nad układaniem styropianu pod wylewkę. Jak to prawidłowo wykonać? Na co zwrócić uwagę?

Styropian to najpopularniejszy materiał na rynku wykorzystywany do ocieplenia. Składa się w ok. 98% z powietrza , dzięki czemu jego właściwości izolacyjne są bardzo dobre. Powietrze jest najlepszym znanym izolatorem. Dzięki swojemu wszechstronnemu zastosowaniu materiał doskonale sprawdza do ocieplenia elementów domu takich jak: fundamenty, podłogi, ściany, dachy, balkony, czy tarasy. W tym artykule skupimy się jednak na zastosowaniu styropianu pod wylewkę, czyli jako izolację podłóg, zarówno na gruncie, jak i między kondygnacjami. Jaki styropian wybrać do tego rodzaju prac – 3 cm styropianu pod wylewkę, 5 cm styropianu po wylewkę, a może 10 cm styropianu pod wylewkę? Jaka może być także maksymalna grubość styropianu pod wylewkę? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy przede wszystkim się w projekcie budowlanym przygotowanym przez specjalistów, znajdziemy tam nie tylko informację o optymalnej grubości materiału termoizolacyjnego, ale również jaki styropian do wylewek jest zalecany w konkretnej inwestycji, grubość wylewki czy też poszczególnych elementów podłogi.

Przed rozpoczęciem prac należy uwzględnić także rodzaj ogrzewania. Obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest ogrzewanie podłogowe, które wykorzystywane jest w budownictwie energooszczędnym. Jego zadaniem jest zapewnienie wysokiego komfortu cieplnego przy jednoczesnym najniższym zużyciu energii. Dzięki temu rozwiązaniu rozkład temperatury w pomieszczeniach jest równomierny, co zapewnia wysoki komfort cieplny dla użytkowników. Co ważne – na podłogę ogrzewaną możemy położyć każdy rodzaj wykończenia – płytki, panele czy nawet drewno, ale materiały te muszą mieć odpowiednie parametry związane z oddawaniem ciepła. Dlatego musimy wcześniej zweryfikować to na karcie danego produktu. Przejdźmy jednak do początku – na co zwrócić uwagę przy ociepleniu podłogi?

Warstwy podłogi – instrukcja montażu

Do ocieplenia podłogi doskonale sprawdzą się specjalnie w tym celu zaprojektowane płyty styropianowe Instal Panel, które można ułożyć zarówno na podłodze na gruncie, jak i między kondygnacjami. Płyty Instal Panel są bardzo duże i mają nadrukowaną specjalną siatkę co sprawia, że montaż jest o wiele szybszy i łatwiejszy. Dodatkowo specjalna konstrukcja zakładek na klej gwarantuje precyzyjne łączenie płyt ze sobą, co niweluje ryzyko powstawania miejsc, przez które ciepło będzie uciekać. Jak ułożyć taki styropian na podłodze? Poniżej znajduje się krótka instrukcja.

  1. Przed rozpoczęciem prac musimy upewnić się, że podłoże jest równe, czyste i suche. Jeśli na powierzchni znajdują się nierówności należy je zeszlifować lub wyrównać przed rozpoczęciem prac.
  2. W przypadku podłogi na gruncie – należy zastosować izolację przeciwwilgociową np. w postaci grubej folii PE lub papy podkładowej. Na stropie międzykondygnacyjnym układamy natomiast warstwę rozdzielającą, np. w postaci folii PE.
  3. W miejscach gdzie podłoga czy strop łączy się ze ścianą układamy dylatacyjną taśmę PE.
  4. Jeśli ocieplamy podłogę na gruncie – układamy dodatkową warstwę termoizolacji. W tym celu możemy wykorzystać płyty styropianowe podkładowe,  aby zapewnić wartość współczynnika przenikania ciepła dla odpowiednich przegród (płyty Instal Panel układamy na powierzchni płyt podkładowych).
  5. Montaż płyt Instal Panel rozpoczynamy od narożnika i układamy na tzw. mijankę – czyli przesunięciem pojedynczych płyt względem siebie.
  6. Zakłady z folii podklejamy za pomocą warstwy samoprzylepnej biegnącej wzdłuż dłuższej krawędzi płyty.
  7. Ostatnim etapem przed wylewką jest montaż instalacji do ogrzewania podłogowego na płytach Instal Panel. Rozkładanie rur grzewczych i ich „przypinanie”, zakotwienie w izolacji jest zdecydowanie szybsze, prostsze i trwalsze. Spinki mocujące nie wysuwają się z folii ani styropianu, co zdarza się w przypadku tradycyjnej formy aplikacji opartej na rozwiązaniach niesystemowych.

W przypadku ogrzewania podłogowego z pewnością warto zastosować specjalnie zaprojektowane rozwiązanie, takie jak Instal Panel, które nie tylko upraszcza prace i skraca czas ich trwania, ale także eliminuje ryzyko popełnienia błędu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ jakiekolwiek prace naprawcze po położeniu ogrzewania będą wiązały się z wysokimi kosztami – zrywania i naprawiania posadzek.