Oszczędzanie energii przestało być wyborem, a stało się koniecznością. Ten kierunek napędza rozwój przyjaznych środowisku technologii w bardzo wielu sektorach i branżach, w tym na rynku styropianu.

Pierwsze, co przychodzi na myśl w kontekście nowoczesnego styropianu, to poprawa jego parametrów. Obecnie już mało kto nie zna rozróżnienia na styropian biały (uniwersalny) i szary  nazywany często pasywnym dla podkreślania jego wartości jako izolatora. Im lepszy izolator, tym więcej ciepła zatrzymuje w środku domu, a tym samym mniej energii potrzeba do jego wyprodukowania. Tym samym lepsza izolacyjność to większa oszczędność energii.

Ulepszanie podstawowego parametru styropianu, jakim jest współczynnik przewodzenia ciepła, to jednak tylko jedna strona medalu. Rozwój technologii w zakresie produkcji styropianu dotyczy także jego coraz większej specjalizacji. Ocieplenie styropianem całego domu będzie tym skuteczniejsze, im lepszy będzie dobór płyt styropianowych pod kątem wymagań poszczególnych elementów budowli. Wykorzystanie materiałów o konkretnych właściwościach powinno być przesądzone już w projekcie izolacji termicznej. Docieplenie musi nie tylko spełniać normy budowlane (są aktualizowane co kilka lat, ostatnia zmiana nastąpiła w 2021 roku), ale i wymagania właścicieli, które czasem nawet wyprzedzają to, co zakładają przepisy w zakresie oszczędzania energii.

Podział styropianu – przeznaczenie
Specjalizacja płyt styropianowych dotyczy m.in. ich przeznaczenia. Możemy mówić o:

  • styropianie fasadowym – do ścian
  • styropianie do fundamentów
  • styropianie dachowym
  • styropianie podkładowym – do stropów

Styropian fasadowy, którym ocieplamy ściany zewnętrzne, jest niejako podstawową formą tego produktu. Najwięcej uwagi przy jego układaniu należy poświęcić różnego rodzaju łączeniom – przy otaczaniu okien, drzwi, czy w miejscach, gdzie ze ściany „wychodzi” taras albo balkon. Płyty fasadowe mogą się różnić parametrami np. jeśli chodzi o przewodzenie ciepła – ich wybór zatem również należy zostawić specjaliście projektującemu ocieplenie styropianem.

Styropian przeznaczony do izolacji fundamentów jest dodatkowo wzmocniony pod względem odporności na wilgoć, której w ziemi nie da się przecież uniknąć.

Z kolei gdy izolujemy stropy – czyli poziome przegrody oddzielające od siebie kondygnacje, potocznie podłogi – istotne jest, by styropian dodatkowo przenosił duże obciążenia, dlatego powstały styropiany podkładowe, charakteryzujące się większą wytrzymałością na nacisk.

W przypadku dachów płaskich najlepiej sprawdzi się system dachowy, który nie tylko ociepli, ale i ułatwi modelowanie dachu (dach płaski musi mieć bowiem lekki spadek, by umożliwić usuwanie z niego wody z deszczu i śniegu). Firma Styropmin projektuje ocieplenie z elementów systemu dachowego pod potrzeby konkretnego dachu, na podstawie rzutów dostarczonych przez właścicieli.

Podział styropianu – cechy
Na specjalizację styropianu można też spojrzeć z perspektywy jego cech. W tym kontekście możemy wyróżnić np.:

  • styropian wodoodporny
  • styropian akustyczny
  • styropian pod wodne ogrzewanie podłogowe

Płyty wodoodporne mają zastosowanie przy ocieplaniu wspominanych już fundamentów. W gamie produktów Styropminu najlepiej sprawdzi się tu Fundamin, ale dostępny jest również styropian wodoodporny Hydromin. Można go stosować wszędzie tam, gdzie ryzyko wilgoci jest duże – w piwnicach, w przypadku podłóg na gruncie, do ocieplania cokołów, a także jako izolację, gdy planujemy ogród na dachu, czyli tzw. zielony dach.

Styropian akustyczny umożliwia wyciszenie tzw. dźwięków uderzeniowych, przenoszących się między kondygnacjami. Chodzi np. o odgłosy kroków lub upadających przedmiotów. Dzięki zastosowaniu styropianu akustycznego możemy np. wyciszyć przeznaczone na strefę odpoczynku piętro. Tej dodatkowej cechy trzeba szukać wśród styropianów podkładowych – przeznaczonych do ocieplania stropów.

Innym specjalistycznym styropianem podkładowym jest materiał zaprojektowany pod wodne ogrzewanie podłogowe. Ma odpowiednie parametry związane z wytrzymałością na obciążenie oraz dodatkową warstwę – srebrną tkaninę polipropylenową lub folię metalizowaną – która po pierwsze sprawia, że jest to doskonały izolator, a po drugie ułatwia układanie rurek ogrzewania podłogowego.